SON DAKİKA
Hava Durumu

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Müzakere sürecinin başlayabilmesi için herhangi bir ortak zemin yoktur

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi’nde gerçekleşen kapalı oturumda milletvekillerini Kıbrıs meselesindeki son gelişmeler hakkında bilgilendirdi. Tatar, meclisteki oturumun ardından basın açıklaması yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 11.06.2024 09:43
Haber Güncellenme Tarihi: 11.06.2024 10:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Müzakere sürecinin başlayabilmesi için herhangi bir ortak zemin yoktur

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 10 Haziran 2024 tarihinde Cumhuriyet Meclisi’nde milletvekillerini Kıbrıs meselesindeki son durum hakkında bilgilendirdi. Tatar, yaklaşık 4 saat süren kapalı oturumun ardından basın açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanı Tatar, 50 yıldır süren müzakerelerden hiçbir sonuç alınamadığına dikkat çekerek ortak zeminde buluşturmak amacıyla görevlendirilen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin'in temaslarına ilişkin, “Biz görüşmeye hazırız. Ama neticede görünen o ki müzakere sürecinin başlayabilmesi için herhangi bir ortak zemin yoktur. Çünkü karşı taraf bizim egemenliğimizi kabul etmiyor. Egemenliğimizi kabul etmezse bir müzakere sürecinin oturmanın hiçbir anlamı yoktur.” ifadelerini kullandı.

KIBRIS'TA KİMSENİN İNKAR EDEMEYECEĞİ BİR GERÇEK VAR

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Benim tek söylediğim, sabırlı olmamız lazım” diyerek Türk devletleriyle ilişkilerin geliştirilmesinin önemine işaret etti.  Ayrıca  Tatar, Türkiye'nin de desteğiyle, dünyanın Kıbrıs'ın gerçeklerini bir kez daha öğrenmesini sağladığını söyledi.

Tatar, “Nitekim bu siyaset gittikçe zemin kazanmaktadır. Çünkü Kıbrıs'ta kimsenin inkar edemeyeceği bir gerçek vardır.”  dedi.  

“BİZİM MÜCADELEMİZ, KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ'Nİ TANITMAKTIR”

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar açıklamasında, “Kıbrıs'ta iki ayrı halk vardır, iki ayrı devlet vardır, iki ayrı demokrasi vardır ve bu halkların mücadelesi vardır. Bizim mücadelemiz, elbette yaşananlardan sonra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni tanıtmaktır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tanınmalı ve Kıbrıs Türk halkının kendi devlet çatısı altında, bu topraklarda barış, huzur ve güven içerisinde yaşadığı kabul edilmeli. Başka bir temelimiz ve emelimiz yoktur.”  ifadelerine yer verdi.

Meclis oturumunun kapalı olmasına ilişkin yapılan eleştirelere yanıt veren Tatar, şu ifadeleri kullandı:

"İddia edildiği gibi kapalı oturumu isteyen ben değilim. Cumhurbaşkanı olarak burada kapalı oturum olsun diye ne bir talebim, ne de telkinim oldu. Bu gibi konular her zaman kapalı oturumda ele alındı."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.