SON DAKİKA
Hava Durumu

Kukla müftülerin yeni hedefi Batı Trakya'daki Türk basını

Yunanistan hükûmeti tarafından Batı Trakya Türk azınlığına dayatılan kukla müftüler, Batı Trakya Türklerinin sesini duyuran Millet Gazetesi'ni hedef aldı.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2018 13:01
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2018 15:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kukla müftülerin yeni hedefi Batı Trakya'daki Türk basını

Yunanistan hükûmeti tarafından Batı Trakya Türk azınlığına dayatılan kukla müftüler, Batı Trakya Türklerinin sesini duyuran Millet Gazetesi'ni hedef aldı. Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı'na müftü olarak dayatılan Mehmet Emin Şinikoğlu ve Cemali Meço, Millet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cengiz Ömer ve gazetenin başyazarı İlahiyatçı Feyzullah Hasankahya'ya açtıkları dava 2. kez ertelendi.

 

Hakaret edildi iddiasıyla dava açılmıştı

Millet Gazetesi'nin haberine göre uluslararası anlaşmalar, kanunlar ve Müslüman Türk Azınlığın iradesi hiçe sayılarak müftülüklerin başına getirilen İskeçe'deki Mehmet Emin Şinikoğlu ile Gümülcine'deki Cemali Meço, İskeçe mahkemesine başvurarak Cengiz Ömer ve Feyzullah Hasankahya hakkında 3 Nisan 2017'de hakaret davası açmıştı. Adı geçenler, Millet Gazetesi'nde Feyzullah Hasankahya'nın adıyla yayımlanan yazıda kendilerine hakaret edildiği gerekçesiyle İskeçe savcılığı nezdinde şikayette bulunmuştu.

İskeçe 3 Hakimli Ceza Mahkemesi'nde 16 Ocak 2018'de görüşülmesi gereken dava Gümülcine atanmış müftünün mazeret bildirerek katılmaması ve davalı tarafın da talebi üzerine bugün 20 Şubat 2018 tarihine ertlenmişti. Ancak bu kez her iki müftünün de mahkemeye gelmemesi üzerine dava ikinci kez ertelendi. Mehkeme heyeti, davacı olan tayinli müftülerin şikayetçi taraf olarak mutlaka dinlenmeleri gerektiğine hükmederek davayı 5 Haziran 2018 tarihine ertledi.

Batı Trakya Türk Azınlığı, 1980'li yıllarda patlak veren müftülük sorununun çözümü için yıllardır mücadelesini sürdürmektedir. Azınlık basını da bu mücadelede payına düşeni yaparak toplumu bu konuda bilgilendirerek ışık tutmaktadır. 1913 Atina ve Lozan Antlaşmalarıyla müftülerini seçme hakkına sahip olan Batı Trakya Türkleri, keyfi uygulamalarla gayri hukuki olarak ellerinden alınan bu hakkın iadesini talep etmektedirler.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.