SON DAKİKA
Hava Durumu

Kuzey Kore ve Güney Kore, Kazakistan'da bir araya geliyor

Kuzey Kore ve Güney Kore, Kazakistan'ın başkenti Astana'da bir araya gelerek sorunlarını değerlendirecek.

Haber Giriş Tarihi: 17.04.2018 15:19
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2018 15:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kuzey Kore ve Güney Kore, Kazakistan'da bir araya geliyor

Kazakistan'ın başkenti Astana, Kuzey Kore ve Güney Kore arasındaki zirveye ev sahipliği yapacak. Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, Kuzey ve Güney Kore arasında gelecek hafta yapılacak zirveden büyük sonuçlar beklediklerini söyledi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Abdrahmanov, bugün resmi ziyaret için Astana'da bulunan Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha ile görüştü. Dışişleri Bakanı Abdrahmanov, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında iki ülke arasında siyasi anlaşmazlık bulunmadığını, birçok uluslararası konuda pozisyonlarının aynı olduğunu belirtti.

 

ASTANA'NIN ZİRVEDEN BEKLENTİSİ BÜYÜK

Görüşmede ikili ticari ve ekonomik konuları ele aldıklarını aktaran Abdrahmanov, geçen yıl ticaret hacminin arttığını söyledi. Abdrahmanov, taşımacılık, lojistik dahil ikili yatırım alanlarında ilerleme kaydedildiğine işaret ederek, enformasyon ve haberleşme teknolojileri, dijitalleşme alanında da ikili ilişkilerin geliştirilmesi için iki ülkenin enstitüleri ve devlet kurumları arasındaki iş birliğini artırma konusunda anlaştıklarını dile getirdi.

Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki diyaloğun canlanmasını desteklediğini kaydeden Abdrahmanov, “Astana, Kuzey ve Güney Kore zirvesinden büyük sonuçlar bekliyor. Zirvenin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde ve Kore Yarımadası'ndaki gerginliğin giderilmesinde büyük atılım olacağından umutluyuz.” dedi.

 

KUZEY KORE'Yİ KAZAKİSTAN'IN YOLU İLE İKNA ETMEK İSTİYORUZ 

Bakan Kang da Kazakistan ile Güney Kore arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana ikili ticaret hacminin 150 kat arttığını, iki ülkenin stratejik ortak olduğunu kaydetti. Kuzey Kore ile ilişkilerdeki son gelişmelere değinen Kang, şöyle konuştu:

"Kazakistan, kendi iradesiyle nükleer silahtan vazgeçerek barış yolunu seçti. Kazakistan’ın tarihini her zaman anlatmak lazım. Kuzey Kore’yi Kazakistan’ın seçtiği yolu seçmesi için ikna etmeye çalışıyoruz. Bunun için gelecek hafta yapılacak Güney Kore-Kuzey Kore zirvesi gibi tarihi bir imkan var.”

Haziran ayında da Kuzey Kore ile ABD arasında tarihi bir görüşme yapılmasının beklendiğine dikkati çeken Kang, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) geçici üyesi Kazakistan’ın kendilerini desteklemeye devam edeceğinden umutlu olduklarını sözlerine ekledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.