SON DAKİKA
Hava Durumu

Orta Asya Genelkurmay Başkanları Afganistan'da toplanacak

Afganistan'da Taliban ile mücadele için bölge ülkelerinin askeri liderleri önümüzdeki günlerde bir araya gelecek. Toplantıya Kazakistan hariç Orta Asya ülkelerinin hepsinin katılacağı belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2018 18:19
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2018 18:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Orta Asya Genelkurmay Başkanları Afganistan'da toplanacak

Afganistan'da Taliban ile mücadele için bölge ülkelerinin askeri liderleri önümüzdeki günlerde bir araya gelecek. Toplantıya Kazakistan hariç Orta Asya ülkelerinin hepsinin katılacağı belirtildi. 

Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın yanı sıra Pakistan'ın Genelkurmay Başkanı'nın da toplantıya katılacağı öğrenildi. Toplantının kesin tarihi belirtilmedi.Toplantı Amerika Birleşik Devleti öncülüğündeki "Kararlı Destek Misyonu" ve Afganistan'a komşu ülkeleri bir araya getirecek.

"Kararlı Destek Misyonu" komutanı Kone Faulkner yaptığı açıklamada Afganistan'da terörle mücadelede sınır ülkelerinin öneminin büyük olduğunu söyledi. Faulkner, "Sınır ötesinde de irtibatlı olarak bu teröristlerin hareketlerini izlememiz gerek" ifadelerini kulladı.

Afganistan'ın özellikle Pakistan'ın sınır politikasından oldukça şikayetçi olduğu biliniyor. Taliban'ın birçok kampının bulunduğu Pakistan ile birçok kez gerilim yaşayan Afganistan'ın Savunma Bakanı Davlat Vaziri: "Pakistan her defasında verdiği sözleri bir türlü yerine getirmiyor. Terörizm ile mücadelede bölgesel sorumluluğu kabul ediyor ancak bunu pratiğe asla dökmüyor" ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump da Pakistan'a olan tepkisini "ABD son 15 yılda Pakistan'a aptal gibi 33 milyar dolardan fazla yardım yaptı. Onlar ise bize yalan ve aldatmaca dışında birşey vermedi, liderlerimizi aptal yerine koydu. Afganistan'da peşinde olduğumuz teröristlere güvenli bölge sağlıyorlar. Artık yok" sözleri ile ifade etmişti.

Bölgesel zirvenin Afganistan'ın başkenti Kabil'de gerçekleştirilmesi bekleniyor. Öte yandan güvenlik sebepleri ile görüşmenin net tarihi açıklanmadı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.