SON DAKİKA
Hava Durumu

Orta Asya kökenli teröristlerin arta kalan çocukları Irak'ta sahipsiz

Suriye ve Irak'taki iç savaşta radikal örgütlere katılan birçok Orta Asya kökenli terörist beraberlerinde sözde hilafet yaşamı için eşlerini de getirmişti.

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2018 18:59
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2018 19:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Orta Asya kökenli teröristlerin arta kalan çocukları Irak'ta sahipsiz

Suriye ve Irak'taki iç savaşta radikal örgütlere katılan birçok Orta Asya kökenli terörist beraberlerinde sözde hilafet yaşamı için eşlerini de getirmişti. Özellikle Irak'ta DAEŞ ile mücadelede sona gelinirken birçok Orta Asya kökenli ailenin çocuğu sahipsiz kaldı.Orta Asya'daki totaliter ve din karşıtı yönetimlerden kaçan ve ya Rusya'da ağır çalışma koşullarından bıkan kişiler bu terör örgütlerine katıldı. Özellikle geçimini sürdürmek için Rusya'da zor koşullar altında çalışan Orta Asya kökenli birçok kişi radikalize edilerek bu terör örgütlerine katıldı. İslam Kerimov döneminde Özbekistan'da yaşanan dini baskı yerel Hanefi Sünni inançların zayıflamasına ve insanların Selefi radikalizme kaymasına yol açtı.152168Son günlerde ise Tacik bir dedenin 10 yaşındaki torununu Irak'tan kurtarmaya çalışması gündeme geldi. Tacikistan'dan 6 kişilik bir aile ile DAEŞ'e katılan ve Musul operasyonu sırasında birçoğu ölen bu aileden sadece bir kız çocuğu olan, Tacik çiftçi Muhammedrahim Şoyev'in torunu Meryem Şoyev kaldı. Cemaleddin Şoyev adlı teröristin Irak'a götürdüğü ailesinden geri kalan Meryem'i Irak'tan Tacikistan'a getirmek için verilen diplomatik çabaların devam ettiği öğrenildi. Muhammedrahim Şoyev, 37 yaşındaki oğlunun ailesini daha önce üniversiteyi okuduğu Mısır'a götürdüğünü söylediğini belirtti. Muhammedrahim, oğlunun nasıl Irak'taki terör örgütüne katıldığını anlayamadığını belirtti. Şoyev, geride kalan tek torununu Tacikistan'a geri getirmek istediğini belirtti. Meryem'in akrabalarına bir video mesajı göndermesi sağlandığı öğrenildi. 

Tacik yetkilikler sahipsiz ve kimliksiz kalan çocukların iade sürecinin karmaşık olduğunu belirtiyor. Meryem'in kimliğinin belgelenmesi ve ailesinin belirlenmesi gerekiyor. Irak ve Suriye'de DAEŞ'e katılan ve yabancı ülkelerden gelen yüzlerce aileden yetim çocukların olduğu belirtiliyor. Hatırlanacağı üzere Telafer operasyonu sırasında Irak ordusuna bağlı Türkmen milisler bir Azerbaycanlı çocuk ile karşı karşıya gelmişti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.