SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbek basınında sansürcü istihbarat görevlisi işten çıkarıldı

Özbekistan'da istihbarat servisinin, devlet radyo ve televizyon kurumundaki temsilcisi işten çıkarıldı ve pozisyonu lağv edildi.

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2018 17:19
Haber Güncellenme Tarihi: 16.04.2018 17:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbek basınında sansürcü istihbarat görevlisi işten çıkarıldı

Özbekistan'da basın ve yayın alanındaki devlet sansürünün en büyük baskı aracı olan Milli Güvenlik Servisi (MGS - Milliy Xavfsizlik Xizmati) adlı istihbarat örgütünün eli basından uzaklaştırıldı. MGS'nin devletin resmi TV ve radyo şirketindeki (MTRK) güvenlikten sorumlu başkan yardımcısı işten çıkartıldı. 

44 yaşındaki Abduselam Şadmanov adlı MGS görevlisinin 6 Nisan'da görevinden uzaklaştırıldığı öğrenildi. Abduselam Şadmanov'un kuruma alınacak ve işten çıkarılacak tüm personel işlerinde kilit pozisyonda olduğu ve kurumu tamamen gözetim altında tuttuğu belirtildi.

MTRK'nın bir personelinin verdiği bilgilere göre Şadmanov'un işten çıkarılışı sonrası bulunduğu pozisyon da lağv edildi. MTRK'da 21 yıl çalışan serbest gazeteci Melahat Eşankulova'ya göre Şadmanov resmen kuruma MGS'nin temsilcisi olarak atanmıştı. Eşankulova: "Şadmanov MGS'nin vekili sıfatı ile çalışıyordu. Gözü kulağı bizdeydi. Tüm personel onun kontrolü altındaydı. Bu şahsın uzaklaştırılmasından memnunum" dedi.

 

ÖZBEK KGB'Sİ HER YERDEN TEMİZLENİYOR

Özbekistan'da İslam Kerimov döneminde yaşanan baskı yönetiminin simgesi haline gelen MGS temsilcileri devletin her kurumunda bir temsilci oluştururak denetimi sağlıyordu. Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev göreve geldiğii günden beri MGS'nin totaliter anlayışını temizlemek için adımlar atıyor.

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev MGS'nin çeyrek asırlık başkanı Rustam İnoyatov'u alaşağı ederek MGS'nin tasfiyesinin ilk adımını atmıştı. Daha sonra 17 Şubat'ta da Özbekistan Müslümanları Dini İdaresi'nde bulunan MGS temsilcisi Aydarbek Tulepov'un işine son verildi ve tıpkı Şadmanov örneğindeki gibi pozisyonu lağv edildi.

 

ŞADMANOV'UN KOVULMASINDA MUHAMMED SALİH İDDİASI

Abduselam Şadmonov'un işten çıkartılmasına gösterilen bir diğer ilginç sebeb ise ünlü Özbek şairlerden olan Şavkat Rahman'a dair gösterilen bir belgeselde Özbek muhalif lider ve aynı zamanda şair Muhammed Salih'inde yer alması oldu. Bir iddiaya göre belgeselde kullanılan Muhammed Salih'in de bulunduğu bir grup Özbek şairin resmi Cumhurbaşkanı Danışmanı Hayriddin Sultanov'un tepkisine yol açtı ve bu nedenle kovuldu.

Ancak Ozodlik basın servisinin iletişime geçtiği birçok görevli Şadmanov'un MGS ile olan ilgisi nedeniyle kovulduğunu belirtti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.