SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbek gazeteci Rusya'dan Almanya'ya sığındı

Özbek gazeteci Ali Feruz yargılandığı Rusya'da mahkeme kararı ile üçüncü bir ülkeye iltica etti.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2018 19:19
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2018 19:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbek gazeteci Rusya'dan Almanya'ya sığındı

Özbek gazeteci Ali Feruz yargılandığı Rusya'da mahkeme kararı ile üçüncü bir ülkeye iltica etti. Ali Feruz ismini müstear isim olarak kullanan 1987 Hokand doğumlu Hüdaberdi Nurmatov, Özbekistan'dan 2008 yılında ayrılarak Rusya'dan siyasi iltica talebinde bulunmuştu. 

Rusya Göçmen Bürosu Ali Feruz'u, Özbekistan'da göreceği işkence iddiasına dair kanıt göremediği için tutuklamıştı. Ağustos 2017'de tutuklanan Ali Feruz, 6 aylık zorlu bir süreçten sonra Özbekistan'a iade edilmekten kurtuldu. Mahkeme kararı ile üçüncü bir ülkeye ilticasının önü açılan Feruz'un, 15 Şubat'ta Almanya'nın Frankfurt şehrine ulaştığı öğrenildi.

Rus mahkemeleri daha önce Ali Feruz hakkında Novaya Gazeta adlı gazetede illegal olarak muhabirlik yaptığı için Özbekistan'a iade kararı almıştı. Daha sonra Moskova'nın Basmannıy İdare Mahkemesi tarafından karar Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin uyarısı tarafından bozuldu.

İslam Kerimov döneminde işkence gördüğünü belirterek Rusya'dan siyasi iltica talep eden Özbek gazetecinin yine aynı uygulamalarla karşılaşma tehlikesi belirtildi. Ancak Özbekistan'da yeni Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev döneminde yapılan hukuki reformların bazı insan hakları kuruluşları tarafından takdirle karşılandığı biliniyor. Geçtiğimiz Ekim ayında İnsan Hakları İzleme Örgütü yayınladığı raporda Özbekistan'da Mirziyoyev yönetiminin hukukun üstünlüğü yolunda attığı adımların önemini vurgulayarak bunların sürdürülebilri olması temennisinde bulundu. Yine geçtiğimiz Kasım ayında Cumhurbaşkanı Mirziyoyev yayınladığı kararname ile mahkemelerde işkence yoluyla elde edilen sözde kanıtların geçersiz sayılmasını kanunlaştırdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.