SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbek-Tacik ilişkileri tarihinin zirvesinde

Özbekistan-Tacikistan sınırında bulunan "Patar-Andarhan" sınır kapısı yeniden geçişlere açıldı. Ayrıca bölge sakinlerine iki taraf da vizesiz seyahat imkanı getirildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2018 17:29
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2018 17:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbek-Tacik ilişkileri tarihinin zirvesinde

Özbekistan'da İslam Kerimov'un ölümü sonrası yerine gelen Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in dış politikadaki manevraları devam ediyor. Özbekistan hükümeti Kırgızistan'dan sonra uzun yıllardır gerilim yaşadığı Tacikistan ile de ilişkilerini düzeltme yolunda önemli bir adım attı.

Özbek-Tacik sınırında bulunan "Patar-Andarhan" sınır kapısı yeniden geçişlere açıldı. Ayrıca bölge sakinlerine iki taraf da vizesiz seyahat imkanı getirildi. İki ülke, geçtiğimiz yıllarda özellikle Özbek azınlık ve su problemleri nedeniyle savaşın eşiğine kadar gelmişti. İslam Kerimov döneminde savaş nedeni olarak görülen Rogun Barajı gibi konularda Şavkat Mirziyoyev yönetimi önemli bir tutum değişikliğine giderek bu meselelerde karşılıklı kazanç yoluna gidilmesi gerektiğini belirtti.

10 Ocak'ta Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de resmi ziyaretler gerçekleştiren Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'in planlanan ziyareti öncesi anlaşmaların düzenlenmesi için temaslarda bulunmuştu. Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ve Başbakan Kohir Rasulzada ile görüşen Aripov'un ziyaretinin ilk meyvesi sınır kapısının açılması ve vizesiz seyahat izni oldu.

İki ülkenin şu sıralarda da ticari ilişkiler önündeki engelleri kaldırma, vergileri standartlaştırma, iki ülke arasındaki yolların inşası ve vizesiz geçişi tamamen genele yaymak üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in de Tacikistan'a ziyaretinin ilkbahar aylarında gerçekleşeceği bekleniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.