SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbek-Tacik sınırı yeniden hayat buluyor

İki ülke arasında 5 sınır kapısının yeniden açılması kararı alındı. 6 sınır kapısının daha hizmete gireceği belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2018 17:09
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2018 17:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbek-Tacik sınırı yeniden hayat buluyor

Uzun yıllar diplomatik ilişkileri kopma noktasına gelen iki komşu ülke olan Özbekistan ve Tacikistan, Özbek Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in girişimiyle ilişkileri normalleştirme sürecine girdi. İki ülke arasında 5 sınır kapısının yeniden açılması kararı alındı. 6 sınır kapısının daha yeniden hizmete gireceği belirtildi.

Özbekistan hükümeti Tacikistan ile olan 5 sınır kapısının yeniden hizmete geçmesini içeren kararı onayladı. Karara göre Semerkant bölgesindeki Jartepe, Cizzak bölgesindeki Kuşkent ve Üçturgan, Sırderya bölgesindeki Hovostobod, Taşkent bölgesindeki Bekobod ve Fergana bölgesindeki Ravot sınır kapılarının onarılarak yeniden hizmete açılacağı belirtildi. Özellikle Jartepe köyünde bir gümrük açılarak geçişlerdeki yoğunluğun azaltılması hedefleniyor.

Ayrıca Özbekistan Demir Yolları da iki ülke arasındaki demiryolu güzergahlarının onarılarak yeniden hizmete açılacağını belirtti. 10 Ocak'ta Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de resmi ziyaretler gerçekleştiren Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, Cumhurbaşkanı Mirziyoyev'in planlanan ziyareti öncesi anlaşmaların düzenlenmesi için temaslarda bulunmuştu. Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ve Başbakan Kohir Rasulzada ile görüşen Aripov'un ziyaretinin ilk meyvesi sınır kapısının açılması ve vizesiz seyahat izni oldu.

İki ülkenin şu sıralarda da ticari ilişkiler önündeki engelleri kaldırma, vergileri standartlaştırma, iki ülke arasındaki yolların inşası ve vizesiz geçişi tamamen genele yaymak üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in de Tacikistan'a ziyaretinin ilkbahar aylarında gerçekleşeceği bekleniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.