SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan'da angarya işçilik bitiriliyor

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 13 Şubat tarihli yayınladığı rapora göre 2017 yılında Özbekistan'daki pamuk tarlalarında çocuk işçiliği ve angaryanın bitirilmesinde önemli ilerlemeler yaşandığı belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 15.02.2018 17:05
Haber Güncellenme Tarihi: 15.02.2018 17:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan'da angarya işçilik bitiriliyor

Özbekistan'ın özellikle uluslararası kamuoyunda itibarını zedeleyen bir konu olan angarya işçilik tarihe karışıyor. Pamuk hasadı döneminde Sovyetlerden kalma bir uygulama olarak devlet görevlilerinin hatta öğrencilerin zorla çalıştırılması uygulamasında gözle görülür bir azalma gözlemlendiği belirtildi.

 

Hükûmet çözüm için çaba gösteriyor

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 13 Şubat tarihli yayınladığı rapora göre 2017 yılında Özbekistan'daki pamuk tarlalarında çocuk işçiliği ve angaryanın bitirilmesinde önemli ilerlemeler yaşandığı belirtildi. ILO'nun raporuna göre Özbekistan'da bulunan gözlemcilerin hükûmetin bu konunun çözümüne dair büyük bir çaba gösterdiklerine şahit oldukları belirtildi. Gözlemcilerin raporlarına göre çocuk işçiliği tamamen bitirilmiş durumda ve angarya işçiliğinde de önemli aşamalar kaydedildi. 

ILO'nun raporuna göre ayrıca bu yıl pamuk toplayıcıların maaşlarında da ciddi bir iyileştirme yaşandı. Özbekistan Cumhurbaşkanı Birleşmiş Milletler Genel Kurul'unda yaptığı konuşmada da Özbekistan'ın angarya ve çocuk işçiliği ile mücadelede ILO ile işbirliği içerisinde olunacağının sözünü vermişti. 

 

Boykot uygulayan şirketlerden olumlu adım bekleniyor

Özbekistan hükümeti kırsal bölgelerdeki komünist devirden kalma uygulamalara göz yumuyordu. Dünya çapındaki birçok şirket bu uygulamaya karşı Özbekistan'dan pamuk ithalini durdurma kararı almıştı. Şu ana kadar 274 şirket Özbek pamuğunu bu sebeplerden ötürü boykot etmişti. Bu nedenle bu gelişmelerin ekonomiye de olumlu yansıyacağı belirtiliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.