SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan'da bir siyasi mahkum daha serbest bırakıldı

Andican Katliam sonrası Kırgızistan kaçırılarak işkence gören ve 12 yıldır hapiste bulunan İsroljon Holdarov dün (22 Şubat) serbest bırakıldı.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2018 16:19
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2018 16:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan'da bir siyasi mahkum daha serbest bırakıldı

Özbekistan'daki reform rüzgarı birçok siyasi tutuklunun serbest bırakılmasını beraberinde getirdi. Son olarak İsroljon Holdarov 12 yıl sonra özgürlüğüne kavuştu.

İslam Kerimov döneminde polis-devleti anlayışıyla toplumun her kesmini gözetleyen Özbekistan hükümeti, Cumhurbaşkanlığına Şavkat Mirziyoyev'in gelmesi sonucunda büyük bir tutum değişikliğine gitti. Hukuksuz şekilde mahkum edilen birçok siyasi tutuklu uzun yıllardır süren mahkumiyetlerine son verilerek özgürlüklerine kavuştu. Andican Katliam sonrası Kırgızistan kaçırılarak işkence gören ve 12 yıldır hapiste bulunan İsroljon Holdarov dün (22 Şubat) serbest bırakıldı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Orta Asya direktörü Steve Swerdlow kişisel Twitter hesabında yaptığı duyuruda: "Bugün Özbekistan'dan çok güzel bir haber ulaştı. Tutuklu bir insan hakları savunucusu olan İsroljon Holdarov 12 yıllık mahkumiyeti sonrası serbest bırakıldı. Kendisi Andican Katliamı sonrası Kırgızistan'dan işkence edilerek kaçırılmıştı." ifadelerini kullandı. Özbek "Ezgulik" adlı insan hakları örgütü Holdarov ile serbest kalışı sonrası bir araya geldi.

Özbekistan İslam Kerimov döneminde dünya üzerinde insan hakları ihlalleri sahasında çok kötü bir karneye sahipti. Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev ülkesinin gelişmesi ve imajının düzeltilmesi için insan hakları örgütleri ile işbirliği kurulacağını Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda ifade etmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.