SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan'da Türk dizilerine yasak getiriliyor

Özbekistan'da, Türk pembe dizilerine yasak getirileceği konuşuluyor.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2018 17:29
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2018 17:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan'da Türk dizilerine yasak getiriliyor

Özbekistan'da, Türk pembe dizilerine yasak getirileceği konuşuluyor. Özellikle toplumun dindar ve muhafazakar çevrelerinden gelen taleplere göre Türk dizilerinin toplum ahlakını tehdit ettiği iddia ediliyor.

Bilindiği gibi Özbekistan'da Kara Sevda gibi birçok Türk pembe dizisi izleniyor. Popüleritesi iyiden iyiye artan dizilerin toplum ahlakını bozacağını düşünen kesimlerin rahatsızlıklarının hükümete kadar uzandığı ifade ediliyor. Önümüzdeki günlerde Türk dizilerinin Özbekistan'da yasaklanmasının gündeme gelebileceği pek çok çevrede konuşuluyor.

Özbekistan'da İslam Kerimov döneminde İslami uygulamalara olan baskı yerini Şavkat Mirziyoyev yönetiminde daha ılımlı bir yaklaşıma sokmuştu. Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in halktaki popülerliğini arttırmak için dini hassasiyetleri dikkate aldığı biliniyor. Bu noktada Kerimov dönemi yasaklarını da tek tek yürürlükten kaldırmıştı. Mirziyoyev'in Türk dizilerine olan tepkilere karşı ise ne tür bir tavır takınacağı merak konusu.

Kara Sevda dizisinin halihazırda TV'lerden kaldırıldığı yönünde iddialar bulunuyor. Kara Sevda 2017 yılında uluslararası Emmy ödülünü kazanarak önemli bir ilke imza atmıştı. Özbekistan'da özellikle radikal İslamcı çevreler bu dizinin yayından kaldırılması için kampanyalar başlatmıştı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.