SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan'dan insan hakları alanında büyük adım

Özbekistan, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi üyesi olmak istediğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 28.02.2018 16:59
Haber Güncellenme Tarihi: 28.02.2018 16:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan'dan insan hakları alanında büyük adım

Özbekistan, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi üyesi olmak istediğini açıkladı. Özbekistan'ın konseye 2021-2023 yılı döneminde üye olma isteğini Adalet Bakanı Rustam Davletov, 26 Şubat günü Cenevre'de ifade etti.

BM İnsan Hakları Konseyi'nin 37. oturumuna Özbekistan Adalet Bakanı Rustam Davletov, Özbekistan İnsan Hakları Merkezi başkanı Akmal Saidov ve Özbekistan'ın Cenevre'deki Daimi Temsilicisi katıldı. Rustam Davletov, oturumda söz alarak Özbekistan'ın son dönemlerde yürüttüğü reformları anlattı. BM İnsan Hakları Konseyi ile var olan işbirliğinin geliştirilmesi yolunda yapılan faaliyetleri anlatan Davletov ayrıca 2017-2021 yılları arası işbirliğinin yürütüleceği yol haritasını katılımcılara sundu.

Adalet Bakanı ayrıca Özbekistan'ın ticari alanda gösterdiği hukuksal reformlardan da bahsetti. Özbekistan'da son dönemde gerçekleşen ekonomik liberalleşme ve şeffaflık siyasetinin yatırımcılara uygun yaratma çabasının süreceği vurgulandı. Bakan Davletov konuşmasının sonunda Özbekistan'ın insan hakları alanında bu adımlarının nihai hedeflerinden birinin 2021-2023 döneminde BM İnsan Hakları Konseyi üyeliği olduğunu belirtti.

Özbekistan İslam Kerimov döneminde dünyadaki en totaliter yönetimlerden biri olarak görülürken Şavkat Mirziyoyev'in Cumhurbaşkanlığa gelişi ile bu imajda önemli değişiklikler yaşandığı gözlemlendi. Cumhurbaşkanı Mirziyoyev totaliter bir anlayıştan daha liberal demokrat bir yönetim anlayışına geçişi vurgulamıştı. Nitekim Mirziyoyev 2018 yılına dair yaptığı bir nutukta: "Halklar hükümetlere değil, hükümetler halka hizmet eder" sözü ile demokratikleşmenin altını çizmişti. Mirziyoyev, milletvekillerine bakarak halkın hükümetine güvenmesini, hükümetlerin sorumluluk sahibi olması gerektiğini söylemişti. Demokratik ülkelerde liderlerin halka hesap verdiğini belirten Mirziyoyev bahsi geçen konuşmasında son olarak: "Bundan başka çıkar yolumuz yok." diye kaydetmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.