SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan'dan vize serbestliği hamlesi

Özbekistan'da turizmin geliştirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında 101 ülke vatandaşına 5 günlük vize muafiyeti getirildi.

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2018 16:26
Haber Güncellenme Tarihi: 05.07.2018 16:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan'dan vize serbestliği hamlesi

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, "Yabancı vatandaşların Özbekistan'a girişlerinin kolaylaştırılmasına yönelik tedbirlere ilişkin" kararnameyi imzaladı.

Kararnameye göre, 15 Temmuz'dan itibaren Özbekistan havaalanlarından üçüncü bir ülkeye gidecek olan 101 ülkenin vatandaşına beş gün süresince bu ülkede vizesiz kalabilme hakkı tanındı. Kararnameyle ayrıca, 16 yaşını doldurmayan yabancı vatandaşlara da refakatçisinin eşliğinde ülkede 90 güne kadar vizesiz bulunma hakkı verildi. Yabancılar, Özbekistan vizesini almak için internetten başvurarak "elektronik vize" alabilecek.

Özbekistan, Mart'ta aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 7 ülkenin vatandaşına 30 gün boyunca bu ülkede vizesiz bulunma, 39 ülke vatandaşlarına ise sadeleştirilmiş vize verme uygulaması başlattı. Bu şekilde vatandaşları Özbekistan'ı vizesiz ziyaret edebilecek ülke sayısı 16'ya, vize kolaylığı sağlanan ülke sayısı da 51'e yükseldi.

Ülkede son dönemde turizmin geliştirilmesine yönelik alınan kararların ardından yılın ilk beş ayında gelen yabancı turist sayısı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 93 artarak 2,2 milyona ulaştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.