SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan istihbaratında "KGB anlayışı" temizleniyor

Özbekistan'da İslam Kerimov yerine gelen Şavkat Mirziyoyev, istihbarattaki keyfi ve insan haklarına aykırı uygulamaları ortadan kaldırmak için büyük bir temizlik hareketini başlattığını duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2018 15:19
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2018 15:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan istihbaratında "KGB anlayışı" temizleniyor

Özbekistan'da İslam Kerimov yerine gelen Şavkat Mirziyoyev, istihbarattaki keyfi ve insan haklarına aykırı uygulamaları ortadan kaldırmak için büyük bir temizlik hareketini başlattığını duyurdu. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev daha önce de "Milli Güvenlik Servisi"nin (Milliy Xavfsizliq Xizmati) 23 yıllık başkanı Rustam Inoyatov'u görevden alarak bu yoldaki en büyük rakibini tasfiye etmişti. 

Bugüne kadar sonsuz yetkilerle donatılan Milli Güvenlik Servisi (MGS) ülke içerisinde ve dışında birçok muhalif Özbek'in yargısız infazını yapmıştı. Özbekistan, Orta Asya'da KGB ve NKVD istihbarat anlayışını devam ettiren en önemli devlet olarak görülüyordu. Toplumsal baskısı en üst seviyedeydi. Rüşvet ve yolsuzluk ağlarının da en başında bulunan kurum olarak biliniyordu. Özgür Avrupa Radyosu (RFE) yazarlarından Farangis Najibullah'ın haberine göre Cumhurbaşkanı Mirziyoyev "o dönem artık bitti" diyerek uygulamaların geride kaldığını vurguladı.

16 Şubat'ta Buhara'da yerel aktivistler ile bir araya geldiği toplantıda Şavkat Mirziyoyev MGS hakkındaki eleştirilerine devam etti. Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, yerel iş adamlarının MGS tarafından nasıl hukuksuz olarak haksız yere tutuklandığına dair elinde kanıtların olduğunu anlattı. Mirziyoyev: "Elimde işkence fotoğrafları dahi var. Bu vahşeti yapanların isimlerini tek tek biliyorum. Hepsini TV'lerden duyacaksınız. Gerekirse 20 yıl hapiste yatacaklar" ifadelerini kullandı.

MGS'nin bazı memurlarına "kaçık köpekler" ifadesini kullanana Mirziyoyev, bu kişilerin ticarette başarılı olan kim varsa hedef aldıklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Mirziyoyev: "Hiçbir ülke bu kadar sınırsız yetkiyi üniformalı vicdansızlara vermemiştir. Sovyetlerde 1937lerdeki terör dönemi bile böylesi uygulamalar görmemiştir" dedi. Önümüzdeki günlerde Özbekistan'da büyük tasfiyelerin gerçekleşmesi bekleniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.