SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan, Tacikistan'dan elektrik ithal edecek

Özbek yetkililer Nisan ayından Eylül ayına kadar Tacikistan'dan 1.9 milyar kilowatt elektrik satın alınacağını belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 15.02.2018 16:46
Haber Güncellenme Tarihi: 15.02.2018 17:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan, Tacikistan'dan elektrik ithal edecek

Özbekistan'ın, Tacikistan'dan Nisan ayından itibaren elektrik ithal edeceği öğrenildi. Özbek yetkililer Nisan ayından Eylül ayına kadar Tacikistan'dan 1.9 milyar kilowatt elektrik satın alınacağını belirtti.

Tacikistan'ın devlet yönetimindeki elektrik şirketi Barki Tojik kuruluşunun başkanı Mirzo İsmoilzoda dün 14 Şubat'ta yaptığı basın toplantısında Özbek yetkililer ile anlaşmaya varıldığını ve fiyat mekanizmasının oturtulmaya çalışıldığını belirtti. Anlaşmanın bölgesel işbirliği açısından dev bir adım olduğu belirtiliyor.

 

Mirziyoyev döneminde komşu ülkelerle yeni dönem başladı

Özbekistan ve Tacikistan Sovyetler Birliği yıkıldığından beri gerginliği yüksek ilişki içerisinde bulunuyordu. Tacikistan, Özbekistan'ın can damarı olan nehirlerin bir kısmının çıkış noktasını elinde bulundurduğundan baraj inşası gibi konular iki ülke arasında ciddi sorun yaratıyordu. Tacikistan fakir ve dağlık bir ülke olarak nehirlerin hidroelektrik potansiyelinden yararlanmak istiyor, Özbekistan ise bu barajların ülke ekonomisinin can damarı olan pamuğun ihtiyacı olan suyu keseceğine inanıyordu. Bu nedenlerden dolayı Tacikistan'ın dev Rogun Barajı projesi, İslam Kerimov döneminde savaş sebebi olarak değerlendirilmişti.

Özbekistan'da göreve Şavkat Mirziyoyev geldiğinde ise bu çıkmaza bir çözüm üretme çabasına girişildi. Özbekistan tarafı bir "kazan-kazan" formülü ortaya koymaya çalışacaklarını belirterek daha önceki söylemleri önemli ölçüde yumuşattılar. Yapılacak barajlar hakkında diyalog yoluna gidilmesi kararı alındı. Bugünlerde imzalanan elektrik ihracatı anlaşması da bunun en önemli göstergelerinden biri olarak belirtiliyor.

 

Mirziyoyev Tacikistan'ı ziyaret edecek

Özbekistan ve Tacikistan arasındaki ilişkilerin canlanmasının en somut örneğinin Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in Nisan ayında yapacağı Tacikistan ziyareti olacağı düşünülüyor. Bu ziyarette iki ülke arasında 25 senedir süren büyük anlaşmazlıkların bir çözüme kavuşturulması bekleniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.