SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan ve Kırgızistan başbakanları sınırda yaşanan gerilimi ele aldı

7 Nisan’da meydana gelen olay sonrası Özbekistan ve Kırgızistan başbakanları telefon görüşmesi yaparak sınırda yaşanan gerilimleri ele aldı.

Haber Giriş Tarihi: 10.04.2018 19:29
Haber Güncellenme Tarihi: 10.04.2018 19:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan ve Kırgızistan başbakanları sınırda yaşanan gerilimi ele aldı

7 Nisan'da Özbekistan askerleri, Kırgızistan’ın Celal-Abad bölgesi, Aksı ilçesine ait Mamay yerleşim biriminde 1984 doğumlu Kırgız vatandaşını silah kullanarak öldürmüş ve iki ülke arasında gerginliğe yol açmışlardı. Dün Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ve Kırgızistan Başbakanı Sapar İsakov'un bir telefon görüşmesi yaparak yaşanan olayı masaya yatırdıkları öğrenildi.

Trend Haber Ajansı'na göre taraflar olaylara dair, dün Başbakanlar ve sınır birlikleri seviyesinde toplantılar düzenlediler. Edinilen bilgilere göre olayın iç yüzünü anlamak için ortak bir soruşturma ekibi oluşturulacağı öğrenildi. Özbek tarafı daha önce Kırgız vatandaşının sınırı yasa dışı ihlal ettiğini belirtmişti. Ardından Kırgızistan, Bişkek'teki Özbekistan Büyükelçisini Dışişleri'ne çağırmıştı. 

Orta Asya'da sınır ihlallerinin kanlı sonuçlanması yeni bir durum değil. Bir süre önce Özbekistan ve Kırgızistan sınır problemlerini çözmek için önemli anlaşmalara imza atmıştı. Özellikle Özbekistan'da göreve gelen Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in girişimleri sonucunda iki ülke arasında kapalı tutulan birçok sınır kapısı yeniden hizmeye açılmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.