SON DAKİKA
Hava Durumu

"Peşmerge Kerkük'e geri dönmeyecek"

Terörle Mücadele Timi 2. Tümen Komutanı Maan es-Saadi, peşmerge güçlerinin Kerkük’e geri dönmeyeceğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 27.04.2018 17:50
Haber Güncellenme Tarihi: 27.04.2018 18:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Peşmerge Kerkük'e geri dönmeyecek"

Irak Federal Hükümeti'ne bağlı Terörle Mücadele Timi 2. Tümen Komutanı Maan es-Saadi, Kerkük'e dair önemli açıklamalarda bulundu.

Türkmeneli Cephesi haber sitesine göre Maan es-Saadi peşmerge güçlerinin Kerkük’e geri dönmeyeceğini bu yönde bir toplantının gerçekleştiğine dair çıkan tüm haberlerin asılsız olduğunu vurguladı. Daha önce de peşmerge güçlerinin ABD'nin Irak yönetimine yaptığı baskı sonucunda Kerkük ve diğer sözde tartışmalı bölgelere geri döneceği iddiasına yalanlamalar ve tepkiler yağmıştı.

Kerkük’te önümüzdeki 12 Mayıs’ta yapılacak olan Irak parlamento seçimlerinde, olası saldırı ve şiddet olaylarının önüne geçmek için kentte özel güvenlik planı uygulanacağını bugün düzenlediği basın toplantısında ifade eden es-Saadi, terörle mücadele timlerinin seçim merkezlerinin güvenliğinden sorumlu olacağını seçim gününde araç ve motorsikletlere trafiğe çıkma yasağı ilan edileceğini bildirdi.

Tartışmayı ateşleyen açıklama, KYB’nin (Kürdistan Yurtseverler Birliği) Kerkük Milletvekili Mahmut Osman'ın, Irak İçişleri Bakanı Kasım el-Areci ile görüştüklerini söylemesi ile başlamıştı. Mahmut Osman, yaptığı basın açıklamasında bakan el-Areci’nin peşmerge güçlerinin Kerkük’e dönmesi için Başbakan Haydar el-İbadi ile görüşüceğini belirtmişti.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı Erşat Salihi de bu açıklamaların ardında yönetim kurulu üyeleriyle Kerkük İl Başkanlığı binasında basın toplantısı düzenlemiş ve bu yöndeki hevesleri kabul etmediklerini açıklamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.