SON DAKİKA
Hava Durumu

Sovyetler Birliği'nin, Kazakistan'daki nükleer çalışmalarının zararları hala devam ediyor

Kazakistan'ın Semey şehrinde, Sovyetler Birliği döneminden kalma nükleer atıklar hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2018 19:02
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2018 19:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sovyetler Birliği'nin, Kazakistan'daki nükleer çalışmalarının zararları hala devam ediyor

National Geographic, Sovyetler Birliği'nin Kazakistan'da yaptığı nükleer çalışmalar ve atom bombası denemelerinin günümüzde devam eden etkilerine dair bir çalışma yayımladı.

Sovyetler Birliği, Soğuk Savaş döneminde Kazakistan'ın kuzey doğusundaki Semey şehrinde sayısız atom bombası deneyi yaptı. Bunun sonucu olarak yayılan radyasyondan bölgede yaşayan insanlar olumsuz etkilendi. Genetik olarak sağlıksız doğan nesillere yol açan bu çalışmalar, aradan uzun yıllar geçmesine rağmen etkisini gösteriyor.

National Geographic bölgeye giderek radyasyondan dolayı zarar gören kişilerin fotoğraflarını yayımladı. Bölgede birçok insanın hala radyasyondan dolayı vücudunda yapısal bozukluklar ve kalıcı sağlık problemleri yaşadığı görüldü.

Raporu yayınlayan gazeteci Phil Hatcher Moore'un bölgede yaptığı röportajlarda o dönemde yaşanan uygulamalara değinildi. Röportajlarda orada yaşayan Kazaklar kendilerinin 50'li ve 60'lı yıllarda canlı denek olarak kullanıldıklarını belirtti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.