SON DAKİKA
Hava Durumu

TAPI: Büyük umutlar, küçük sermaye ve onlarca problem

TAPI ile beraber bölgede ticari hareketliliğin artması ve sonsuz fırsatların oluşması beklense de sahada birçok engel bu umutlara temkinli yaklaşmaya yol açıyor.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2018 11:46
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2018 12:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TAPI: Büyük umutlar, küçük sermaye ve onlarca problem

Türkmen doğal gazını Afganistan üzerinden Pakistan ve Hindistan'a ulaştırmayı amaçlayan TAPI (Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan Doğal Gaz Boru Hattı) projesi geçen günlerde Türkmenistan bölümünü tamamlayıp Afganistan'a ulaştı. 23 Şubat'ta ise Afganistan'ın Herat şehrinde 4 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen tören projenin Afganistan ayağını resmen başlattı.

TAPI ile beraber bölgede ticari hareketliliğin artması ve sonsuz fırsatların oluşması beklense de sahada birçok engel bu umutlara temkinli yaklaşmaya yol açıyor. Halihazırda Afganistan'da hala Taliban terörü ülkenin birçok bölgesinde önemli bir sorun olarak ülkeyi her gün sarsmaya devam ediyor. Ayrıca TAPI'nin likidite sıkıntısı projenin uzun yıllardır yavaş ilerlemesinin bir diğer sebebi. Daha önce Asya Kalkınma Bankası ve Suudi Kalkınma Fonu projeye kaynak aktarımında bulunmuştu. Ancak yetkililer bunların yeterli olmadığı görüşünde.

TAPI'nin Afganistan'a ulaşacağı Türkmenistan Afganistan sınırında ise Taliban hakimiyeti bulunması daha boru hattının ülkeye girişinde yaşanacak sorunu gözler önüne seriyor. Ülkenin güneydoğusundaki Kandahar şehrine ulaşması amaçlanan boru hattında Herat sonrasında da Afganistan'ın iç bölgelerinde özellikle Gor ve Gülistan bölgelerindeki Taliban hakimiyeti bir başka engel. TAPI'nin enerji güvenliği noktasında yaşayacağı engeller projenin önündeki en büyük engeller olarak görülüyor.

Ayrıca TAPI içerisinde Afganistan-Pakistan gibi ilişkileri gergin olan ülkelerin koordinasyonu da bir başka soru işareti. Afganistan, Pakistan'ı Taliban'a alan yaratmak ülkesindeki kampları destelemekle suçluyor. Pakistan'da birçok Taliban militanı Afganistan sınırındaki dağlık bölgelerde rahatça alan bulabiliyor. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.