SON DAKİKA
Hava Durumu

TAPI projesinin Afganistan ayağı başlıyor

TAPI'de (Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan Doğal Gaz Boru Hattı) Afganistan bölümü çalışmalarına bu hafta itibariyle başlanacağı duyuruldu.

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2018 12:32
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2018 15:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TAPI projesinin Afganistan ayağı başlıyor

Türkmenistan'ın sahip olduğu doğal gazın uluslararası pazarlara çıkışı noktasında önemli bir proje olarak görülen TAPI'de (Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan Doğal Gaz Boru Hattı) Afganistan bölümü çalışmalarına bu hafta itibariyle başlanacağı duyuruldu.

 

Afganistan'daki terör nedeniyle erteleniyordu

Bu hafta Cuma günü Afganistan'ın kuzeybatısındaki Herat şehrinde bir araya gelecek olan yetkililer, temel atma töreni gerçekleştirecek. Afganistan'ın geleceği açısından büyük öneme sahip bu projenin Afganistan ayağı terör endişeleri nedeniyle bir süredir erteleniyordu. TAPI'de en kritik aşama olarak değerlendirilen Afganistan süreci dikkatle izleniyor. 

TAPI doğalgaz boru hattının uzunluğu 1814 kilometre olarak belirlendi. Bunun 214 kilometrelik kısmı Türkmenistan’dan, 774 kilometrelik kısmı Afganistan’dan ve 826 kilometrelik kısmı ise Pakistan’dan geçeceği belirtildi. Türkmenistan’ın Galkynyş şehrinden başlayacak olan hat, Afganistan’ın Herat ve Kandahar şehirlerinden devam ederek Hindistan-Pakistan sınırındaki Fazilka bölgesine ulaşacak. Bu hattın inşası için Türkmenistan’ın Alman ILF mühendislik şirketi ile anlaştığı öğrenildi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani "Bu proje Afganistan'ın bir çatışma bölgesinden, bölgesel işbirliği ve ortaklık noktasına dönüşümünü temsil ediyor. Afganistan'ın bu projeye dair hissiyatı memnuniyetin de ötesindedir" ifadelerinde bulundu.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.