SON DAKİKA
Hava Durumu

TİKA'dan, Türk cumhuriyetlerinin kalkınmasına önemli destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile Tarım Bakanlığı iş birliğinde, "Orta Asya Ülkelerine Yönelik Sürdürülebilir Su Ürünleri Yetiştiriciliği Eğitimi" gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.02.2018 17:19
Haber Güncellenme Tarihi: 13.02.2018 17:20
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TİKA'dan, Türk cumhuriyetlerinin kalkınmasına önemli destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı iş birliğinde, "Orta Asya Ülkelerine Yönelik Sürdürülebilir Su Ürünleri Yetiştiriciliği Eğitimi" gerçekleştirildi.

Balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği, Orta Asya ülkelerinin kalkınmasında önemli alanlardan birisi olarak değerlendiriliyor. 2010 yılından bu yana TİKA, JICA, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı iş birliği ile Türkiye’nin ve Japonya’nın su ürünleri yetiştiriciliği alanındaki bilgi, deneyim ve teknolojisini Orta Asya ülkeleri ile paylaşmak üzere, yılda bir kez iki hafta süreyle üç senelik eğitimler düzenleniyor.

Orta Asya ülkelerinde su ürünleri yetiştiriciliğinin güçlendirilmesi ve sektörel planlamanın geliştirilmesine katkı sağlanması amacıyla, TİKA, JICA ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı iş birliği ile “Sürdürülebilir Su Ürünleri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi” konulu eğitim programı, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğünde (AKSAM) gerçekleştirildi.

Programa Özbekistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan ve Tacikistan'dan 13 uzman katıldı. Bu kapsamda, uzmanlar, akademisyenler ve JICA uzmanları tarafından Fethiye'deki alabalık çiftliklerinde uygulamalı çalışmalar yapılarak bölge ülkeleri ile paylaşıldı. Ayrıca katılımcılar kendi ülkelerindeki su ürünleri yetiştiricilik sektörüyle ilgili bilgileri diğer katılımcılar ile paylaştı.  

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.