SON DAKİKA
Hava Durumu

TOBB Başkanı, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov ile görüştü

Bir Türk şirketi tarafından inşa edilen “Türkmen Cam ve Cam Ürünleri Fabrikası”nın açılışı için Türkmenistan’a giden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov tarafından kabul edildi.

Haber Giriş Tarihi: 15.02.2018 17:39
Haber Güncellenme Tarihi: 15.02.2018 18:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TOBB Başkanı, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov ile görüştü

Bir Türk şirketi tarafından inşa edilen “Türkmen Cam ve Cam Ürünleri Fabrikası”nın açılışı için Türkmenistan’a giden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbankulu  Berdimuhammedov tarafından kabul edildi.

TRT Avaz'ın bildirdiğine göre, 13 Şubat tarihinde gerçekeleşen kabulde Türk şirketlerinin Türkmenistan’da gerçekleştirdiği ve devam eden projeler ile ileriye yönelik işbirliği konuları ele alındı. Türkmen, barışçı ve geniş uluslararası işbirliği politikası çerçevesinde Türkmenistan'ın, yeni ortaklıklara her zaman hazır  ve yabancı şirketlerin yeni tekliflerini değerlendirmeye istekli olduğunu vurguladı. Türk şirketleri ile ticari ilişkilerin verimli  karakterine de vurgu yapan Berdimuhammedov, Türk şirketi Tepe Türkmen A.Ş tarafından inşa edilen son teknoloji ile donatılmış cam ürünleri fabrikasının zamanında tamamlanmış olmasından duyduğu memnuniyeti de ifade etti.

Kabul dolayısıyla devlet başkanına şükranlarını ifade eden Hisarcıklıoğlu; Türk işadamlarının, Türkmenistan  ile yapıcı işbirliğinden ve aldıkları projeleri başarılı bir şekilde tamamlama ve sürdürmelerinden  gurur duyduğunu vurguladı. Türkmenistan'da devam eden kalkınma programlarının ve altyapı projelerinin uygulanmasına daha fazla katılma istekliliğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, bu bağlamda; Türk şirketlerinin, bölgenin refahı ve sürdürülebilir kalkınması için büyük önemi olan Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğal gaz boru hattı  projesine katkıda bulunma arzusunda olduklarını da dile getirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.