SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk Ocakları 5 Şubat Gulca Katliamını andı

Türk Ocakları Genel Merkezi, Doğu Türkistan'ın Gulca şehrinde Çin yönetimince yapılan 5 Şubat 1997 Gulca katliamı ile ilgili basın bildirisi yayımladı.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 11:00
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 11:33
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk Ocakları 5 Şubat Gulca Katliamını andı

Doğu Türkistan'ın Gulca şehrinde Çin yönetimi 5 Şubat 1997 tarihinde Ramazan ayının son günlerinde, Gulca'da kanlı bir katliam gerçekleştirdi. Kalı katliam aradan geçen çeyrek asra  rağmen hafızalardaki yerini koruyor. Türkiye'nin geleneksel sivil toplum kuruluşu Türk Ocakları, 5 Şubat Gulca Katliamını unutmadı. 

TÜRK OCAKLARI 5 ŞUBAT GULCA KATLİAMINI UNUTMADI

Türk Ocakları Genel Merkezi 5 Şubat Gulca Katliamı ile ilgili basın bildirisi yayımladı. Bildiride şu ifadelere yer verildi;

Doğu Türkistanlılara, Çin Hükumeti ve Çin Komünist Partisi tarafından sistematik bir şekilde soykırım politikaları uygulanmaktadır, bugün de toplama kampları aracılığıyla Uygur Türkleri başta olmak üzere bütün Doğu Türkistanlılara Soykırım devam ediyor. Çin yönetimi, bundan 27 yıl önce, 5 Şubat 1997’de Doğu Türkistan’ın Gulca şehrinde gerçekleştirdiği katliamda yüzlerce Uygur Türkünü katletmişti.

5 Şubat Doğu Türkistanlıların toplum vicdanında derin iz bırakmış, kolektif hafızasından asla silinmeyen kanlı bir gündür. Medeniyet ve insanlık düşmanı Çin komünistlerinin çirkin yüzünü gösterdiği bir gündür. Modern dünya ve insanlık için utanç verici bir gündür.  

Bilindiği gibi, 5 Şubat 1997 günü Kadir gecesiydi. Bu mübarek geceyi idrak etmek ve ibadetle geçirmek isteyen bir grup Müslüman Türk kadını bir evde toplanarak Kur’an okumak istemiş, ancak Çin güvenlik güçlerinin baskınına maruz kalmıştır. Zorla polis karakoluna götürülen kadınlardan bazılarının suçsuzken vahşice öldürülmesi nedeniyle halk doğal ve haklı olarak reaksiyon göstermiş, ancak Çin komünist hükümeti halktan özür dileyeceğine kalabalığın üzerine kurşun yağdırmıştır. Bu katliamda yüzlerce Müslüman Türk şehit edilmiş, binlercesi tutuklanıp hapse atılarak işkenceye maruz kalmışlardır. Bu katliam Doğu Türkistanlıların bedensel ve zihinsel dünyasında derin travmalara ve sarsıntılara yol açmıştır. 

Doğu Türkistan'da bunlar yaşanırken, Çin’in Doğu Türkistan’daki politikalarını 10 ülke Soykırım olarak tanımışlardır, birçok ülke sessizliğini sürdürmektedir. Özellikle, Türk ve İslam dünyası sessizce izlemektedir.  Doğu Türkistan’daki Çin soykırımın hemen durdurulması için Türk Devletinin ve milletinin harekete geçerek, Doğu Türkistanlılara sahip çıkmasını istiyoruz.

Kamuoyunu saygıyla duyurulur.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.