SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkmen gazı tören ile Afganistan'a ulaştı

Türkmenistan doğalgazını Afganistan'dan üzerinden Pakistan ve Hindistan'a taşımayı hedefleyen TAPI (Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan Doğalgaz Boru Hattı) projesinin Afganistan ayağı bugün (23 Şubat) tören ile başlatıldı.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2018 16:49
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2018 16:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkmen gazı tören ile Afganistan'a ulaştı

Türkmenistan doğalgazını Afganistan'dan üzerinden Pakistan ve Hindistan'a taşımayı hedefleyen TAPI (Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan Doğalgaz Boru Hattı) projesinin Afganistan ayağı bugün (23 Şubat) tören ile başlatıldı. Herat'ta düzenlenen törene Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi ve Hindistan Devlet Bakanı Mobaşer Cavid Akbar katıldı.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani: "Herat'tan bugün önemli bir mesaj veriliyor. Güvenilirlik, umut ve Afganistan'ın ve bölgenin normalleşmesi mesajı. Afganistan'ı bu projeyi hayata geçirmekten hiçbir güç alıkoyamaz. Bu proje güvensizlikten güvene geçişi simgeliyor. Bu proje bölgesel işbirliğini geliştirecektir." ifadelerini kullandı. 

Pakistan Başbakanı Hakan Abbasi ise: "Afganistan'ın gelişmesi bizim gelişmemizdir. Afganistan'da güvenliğin sağlanması Pakistan'da güvenliğin sağlanmasıdır" sözleriyle projeye olan desteği belirtti. Türkmen Cumhurbaşkanı ise bölgede Afganistan ile var olan işbirliğinin durmadan gelişmesinin gereklilik olduğuna dikkati çekti. Hindistan Devlet Bakanı Cavid Akbar da projeye olan sonsuz desteklerini iletti.

TAPI doğalgaz boru hattının uzunluğu 1814 kilometre olarak belirlendi. Bunun 214 kilometrelik kısmı Türkmenistan’dan, 774 kilometrelik kısmı Afganistan’dan ve 826 kilometrelik kısmı ise Pakistan’dan geçeceği belirtildi. Türkmenistan’ın Galkynyş şehrinden başlayacak olan hat, Afganistan’ın Herat ve Kandahar şehirlerinden devam ederek Hindistan-Pakistan sınırındaki Fazilka bölgesine ulaşacak. Bu hattın inşası için Türkmenistan’ın Alman ILF mühendislik şirketi ile anlaştığı öğrenildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.