SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkmen liderden, Kut'ül Amare Zaferi mesajı

ITC lideri Erşat Salihi Kut'ül Amare Zaferi'nin yıl dönümüne binaen bir mesaj yayınladı.

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2018 16:19
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2018 16:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkmen liderden, Kut'ül Amare Zaferi mesajı

29 Nisan 1916'da Osmanlı İmparatorluğu'nun Kut şehrinde Birleşik Krallık kuvvetlerini esir alarak kazandığı Kut'ül Amare Zaferi'nin yıl dönümünde, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı Erşat Salihi bir mesaj yayınladı.

ITC lideri Erşat Salihi'nin resmi Twitter hesabında, "Kutül Amare zaferi, Türk milletinin Irak elçisi olan Türkmenler tarafından daha büyük bir zafer hâline geldi. Irak Türkleri olarak dün Kutül Amara’da nasıl Türk devleti için çarpıştıysak, bugün de Irak Türklüğünün bu bölgede var olması için çarpışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Ayrıca Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız'da Kut şehrindeki Türk şehitliğini ziyaret ederek zaferin yıl dönümünde önemli etkinliklere katıldı. Vasit idari bölgesine bağlı Kut şehrine giden Fatih Yıldız, burada Türk şehitliğini ziyaret etti.

Fatih Yıldız sosyal medya hesabından yayınladığı mesajda: "Vasit Vilayetinin başkenti Kut’ta, Kut’ül Amare Zaferimizin 102. yıl dönümünü Türk Şehitliği’nde düzenlediğimiz bir törenle idrak ettik. Kut halkı, aşiretleri ve yetkilileri, 102 yıl önceki birlik duygusunun aynısıyla yanımızda yer aldılar. Bu topraklar ve insanları ile köklü bağları bulunan Türkiye Cumhuriyeti, atalarımızdan miras aldığımız birlik anlayışına mutlak bir sadakat içindedir ve her 29 Nisan’da bunu Kut halkı nezdinde tüm Irak halkına kararlılıkla anlatmaya devam edecektir." ifadelerinde bulundu.

Büyükelçi Yıldız daha sonra Vasit bölgesi Valisi Mahmut Molla Talal ile görüştü. Görüşmenin ardından Büyükelçi Yıldız bölgenin ileri gelen sanayici ve iş adamları ile bir araya geldi. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.