SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkmenistan'da kıtlık tehlikesi artıyor

Türkmenistan'ın kuzey sınırındaki Daşoğuz bölgesinde polisin evlere baskın düzenleyerek sözde ihtiyaç fazlası una el koyduğu belirtiliyor.

Haber Giriş Tarihi: 14.02.2018 17:09
Haber Güncellenme Tarihi: 14.02.2018 17:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkmenistan'da kıtlık tehlikesi artıyor

Türkmenistan'da ekonominin kötüleşmesi ile birlikte temel gıda ürünlerinde yaşanan azalma tehlikeli boyutlara ulaşıyor. Enerji fiyatlarındaki ciddi düşüş ülkede ekonominin çöküşe geçmesine neden oldu. Türkmenistan'da kış aylarına girildiğinde temel gıda fiyatlarında ciddi artış ve miktarında ise ciddi düşüşler yaşandığı öğrenilmişti.

Geçtiğimiz Aralık ayında Başkent Aşkabat'ta 2 manat olan ekmeğin fiyatının Aralık ayından itibaren 3.5 manata fırladığı bildirilmişti. Çeşitli marketlerde ise tavuk gibi ürünlerin alımının her müşteriye günlük 1 adet olarak sınırlandığı biliniyordu. Öte yandan un fiyatlarında ise yüzde 100'lük artışların yaşandığı ve bazı bölgelerde 50 kilogramlık çuvalın 50 manattan 100 manata yükseldiği gözlemlenmişti.

Özgür Avrupa Radyosu'nun (RFE) Türkmenistan servisinin haberine göre Türkmenistan'da yaşanan un kıtlığı tehlikeli boyutlara varmış durumda. Türkmenistan'ın kuzey sınırındaki Daşoğuz bölgesinde polisin evlere baskın düzenleyerek sözde ihtiyaç fazlası una el koyduğu belirtiliyor. Daşoğuz bölgesinden RFE'ye konuşan bir Türkmen: "Belli ki polislere halivakti yerinde kişilerin evlerinde arama emri verilmiş. Yetkililer ev halkının ihtiyacından fazlası olarak düşündükleri una el koyuyor" ifadelerini kullandı.

Sovyet döneminin kolhoz terörünü hatırlatan bu uygulama Türkmenistan'da ekonominin içine girdiği krizi gözler önüne seriyor. Yetkililerin köylere giderek uyarılarda bulunduğu da edinilen bilgiler arasında. Özel olarak un satışı yapan kişilerin evlerine baskın yapıldığı da edinilen bilgiler arasında. Polislerin ayrıca her un çuvalı için 7 dolar rüşvet istedikleri de belirtiliyor.

Türkmenistan ekonomisinde tehlike çanları geçtiğimiz aylarda yapılan değişiklikler ile kendisini göstermişti. Değişikliklere göre Türkmenistan'da bağımsızlık döneminden beri neredeyse bedavaya sağlanan su, elektrik ve benzin gibi hizmetlerde köklü ücretlendirme değişikliklerine gidilmişti. Hükümet döviz kurunu sabit tutarken, kara borsada manat ciddi değer kaybına uğradı. 2017 başında 1 dolar 5 manata tekabül ederken Aralık ayı başında 1 dolar 10 manatın üzerinde seyrediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.