SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkmenistan’da uluslararası havalimanı hizmete açıldı

Türkmenistan’ın, Özbekistan sınırı yakınındaki Türkmenabat şehrinde açılan uluslararası havalimanı, saatte 500 yolcuya hizmet verebilecek.

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2018 11:47
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2018 11:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkmenistan’da uluslararası havalimanı hizmete açıldı

2018 yılını “Tarihi İpek Yolunun Kalbi” olarak ilan eden Türkmenistan, ipek yolu güzergahında ulaşım ve enerji yatırımlarına devam ediyor.

Ülkenin Güney Doğu bölgesindeki Türkmenabat şehrinde inşa edilen yeni uluslararası havalimanı, bugün (27 Şubat) medyaya yansıyan haberlere göre, törenle hizmete açıldı.

Törene, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, yabancı misyon şefleri, Bakanlık ve kamu kurumlarının başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Türkmenistan Başmüftüsünün yaptığı dua ile başlayan törende bir konuşma yapan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, 2018 -2024 Kalkınma Programı çerçevesinde, enerji ve sanayi yatırımları yanında, demiryolu ve havayolu ulaşım ağını geliştirmek için yatırımlar yaptıklarını kaydetti.

Modern ulaşım lojistik altyapısının geliştirilmesinin önemine dikkat çeken Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, “Türkmenabat Havalimanı, uluslararası dostluk ve barışın geliştirilmesine hizmet eden en önemli kavşaklardan biri olacaktır” dedi.

Türkmenabat Uluslararası Havalimanı Guinnes rekorlarında

600 hektar alana kurulu Türkmenabat Uluslararası Havalimanı 37 bin metrekare kapalı alana sahip ve saatte 500 yolcuya hizmet verebilecek.

Yeni havalimanının pisti,  uluslararası standartlara uygun şekilde  3 bin 800 metre uzunluk ve 60 metre genişliğinde inşa edildi. Havalimanında ayrıca, 100 yataklı otel, sağlık merkezi, kapalı otopark vb. diğer üniteler bulunuyor.

Ayrıca, Türkmenabat uluslararası havalimanı terminal binasının, yıldız (Oğuzhan Yıldızı) biçimindeki görünümünün, bu kategoride ilk yapı olduğu Guinnes yetkilileri tarafından tespit edildiği ve rekorlar kitabına  kaydedildiği bildirildi. Söz konusu rekor belgesi, Guinnes yetkilisi tarafından tören sırasında Türkmen Havayolları Başkanı Devran Saburov’a verildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.