SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkmenistan’ın girişimleriyle 26 Kasım “Dünya Sürdürülebilir Ulaşım Günü” ilan edildi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda, Türkmenistan’ın girişimleriyle 26 Kasım “Dünya Sürdürülebilir Ulaşım Günü” olarak ilan edildi.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2023 15:46
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2023 18:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkmenistan’ın girişimleriyle 26 Kasım “Dünya Sürdürülebilir Ulaşım Günü” ilan edildi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda 26 Kasım tarihi, Dünya Sürdürülebilir Ulaşım Günü olarak ilan edildi. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 16 Mayıs’ta yapılan BM Genel Kurulu’nun 77. oturumunda, Türkmenistan'ın girişimiyle  26 Kasım tarihi, “Dünya Sürdürülebilir Ulaşım Günü” olarak kabul edildi.

TÜRKMENİSTAN'A 67 ÜLKEDEN DESTEK 

Yapılan açıklamada, Türkmenistan’ın ulaşım alanındaki bu girişiminin 67 ülke tarafından desteklendiği ifade edildi. Bu girişimin, ülkenin coğrafi konumu dikkate alınarak ulaşım sektöründe çok taraflı işbirliğinin geliştirilmesine, geçiş koridor sistemlerinin güçlendirilmesine ve kapsayıcı kamu altyapılarının oluşturulmasına büyük önem verildiğinin altı çizildi.

Bakanlık, 15-19 Mayıs 2023 tarihleri arasında Tayland'ın başkenti Bangkok’ta düzenlenen BM Asya-Pasifik Bölgesi Ekonomik ve Sosyal Komisyonu’nun 79. oturumunda, yine Türkmenistan’ın girişimleri ile Aral Denizi havzasının oluşturulmasına ilişkin özel programın oybirliğiyle kabul edildiğini bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.