SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkmenistan seçimleri yaklaşıyor

Türkmenistan Anayasası’na göre 5 yılda bir yapılan milletvekili seçimleri, 25 Mart 2018 tarihinde yapılacak.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2018 19:39
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2018 19:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkmenistan seçimleri yaklaşıyor

Türkmenistan Anayasası’na göre 5 yılda bir yapılan milletvekili seçimleri, 25 Mart 2018 tarihinde yapılacak. 25 Mart’ta yapılacak seçimlerde, Türkmenistan Milli Meclisi’nin 125 milletvekili ile birlikte, Halk Maslahatı’nın vilayet, şehir ve ilçe temsilcileri de seçilecek.

TRT Avaz'ın haberine göre seçimlerde ülke genelindeki 1200 sandıkta oy verme işlemleri yürütülecek; ülke dışında yaşayan Türkmen vatandaşları da, bulundukları yerlerdeki diplomatik misyonlarda oylarını kullanabilecek. Merkez Seçim Kurulu tarafından belirlenen seçim takvimi çerçevesinde, aday kayıt işlemleri devam ediyor. 24 Ocak’ta başlayan aday kayıtları, 27 Şubat’a kadar sürecek. Aday kayıtlarının tamamlanması ve Merkez Seçim Kurulu’nun listeleri kesinleştirmesinin ardından, propaganda dönemi başlayacak.

Merkez Seçim Kurulu, seçim öncesinde tüm adaylara, Türkmenistan seçim hukuku çerçevesinde eşit hak ve fırsatlar verileceğini duyurdu. Adaylığı kesinleşen adayların listesi ve propaganda döneminde seçmenlerle yapacağı toplantıların yeri ve zamanı basın aracılığı ile halka bildirilecek. Türkmenistan Milli Meclisi, 125 milletvekilinden oluşuyor. Başkent Aşkabat’ın 16 milletvekili ile temsil edileceği meclise, Ahal vilayeti 15, Balkan 10, Daşoğuz 27, Lebap 28, Mary 29 milletvekili gönderecek.

Seçimlere Demokrat Parti, Sanayiciler ve Girişimciler Partisi ve Agrar (Ziraat) Partisi olmak üzere üç parti katılıyor. Türkmenistan Anayasası’na göre seçime katılan siyasi partiler yanında; kadın ve gençlik derneklerinden oluşan sivil toplum örgütleri de seçimlerde aday gösterebiliyor. 25 Mart’ta yapılacak seçimlerde, 2963 ulusal gözlemci görev yapacak. Ulusal gözlemciler, seçime katılan Demokrat Parti, Sanayiciler ve Girişimciler Partisi ve Agrar (Ziraat) Partisi temsilerinin yanında kamu kuruluşları ve dernekleri ile vatandaş gruplarının temsilcileri arasından belirlendi.

Seçimler dolayısıyla uluslararası kuruluşlar da gözlemci olarak davet edildi. Bağımsız Devletler Topluluğu İcra Komitesi, seçimlere gözlemci göndereceğini bildirdi. Türkmenistan Merkez Seçim Kurulu’nun verdiği bilgiye göre Birleşmiş Milletler Teşkilatı, AGİT, Şanghay İşbirliği Örgütü ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın da gözlemci göndermeleri bekleniyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.