SON DAKİKA
Hava Durumu

"Türkmenleri siyasi sahadan uzaklaştırmak bölgenin istikrarını bozar"

ITC Genel Başkanı Salihi, Orta Doğu'nun istikrarında Türkmenlerin kilit bir rol oynadığını vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2018 11:11
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2018 11:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Türkmenleri siyasi sahadan uzaklaştırmak bölgenin istikrarını bozar"

Irak Türkmen Cephesi (ITC) lideri Erşat Salihi Gaziantep Üniversitesi'nde katıldığı "Orta Doğu'nun Geleceği ve Irak Türkmenleri"nde önemli açıklamalarda bulundu. ITC Genel Başkanı Salihi, Orta Doğu'nun istikrarında Türkmenlerin kilit bir rol oynadığını vurguladı.

ITC lideri Erşat Salihi'nin resmi Twitter hesabında konferansa dair çeşitli açıklamalar paylaşıldı. Salihi "Irak'ta ve Suriye'de kartlar yeniden dağıtılırken oturup beklemeyeceğiz. Bir araya gelip güçlü bir şekilde istikrar oluştururken milletimizin hakkını Irak'ın toprak bütünlüğü içinde alacağız. Ortadoğu’nun geleceği Türkmenlerin siyasi sahada aktif olması ile birlikte daha parlak olacaktır. Türkmenleri siyasi sahadan uzaklaştırmak bölgenin istikrarını bozar. Bir yandan Suriye üzerinden Akdeniz’e hâkim olmak isteyen güçler. Diğer yandan ise Kerkük’ün petrolüne el koymak isteyen faktörler. Bunların ikiside hem Suriye’deki hem de Irak’taki Türkmen varlığını yok etmek içindir." ifadelerini kullandı.

Türkmeneli Cephesi haber sitesinin konferansa dair yayınladığı haberde Salihi'nin "Orta Doğu’nun geleceği Kerkük’ten, Bayır Bucak’tan başlar" ifadelerini kullandığı belirtildi. Konuşmasında Irak Türkmenlerinin Orta Doğu’da ne kadar önemli bir unsur olduğunu herkesin bilmesi gerektiğini belirten Erşat Salihi, “Irak Türkmenlerinin coğrafyasına bakıldığında Tel-Afer’den başlayıp Mendeli’de biten coğrafyamızı tıpkı bugün Suriye’deki Türkmen bölgeleri nasıl birbirinden ayırdıysalar, sömürgeciler de aynen bizi de bu şekilde ayırdılar. Başımıza bugün bela olan Kerkük’ün petrol zenginliği nimet yerine maalesef nikmete dönmüş durumda. Mezhepçilik projesiyle Türkmenleri birbirinden ayırmak istediler. Biz Irak Türkmen Cephesi olarak asla ve asla mezhepçiliğe inancımız yok, Müslümanız. Mezhebimiz de Müslüman. O vesileyle bizi koparmak istediler ama kesinlikle onlara alet olmayacağız. Orta Doğu’nun geleceği Kerkük’ten Bayır Bucak’tan başlar” ifadelerinde bulundu.

Salihi konuşmasının devamında şunları söyledi: “Zeytin Dalı ismini vermiş olduğumuz zaman herkese zeytin dalını uzatmış oluyoruz. Biz hiç kimsenin hak ve hukukunun karşısında değiliz. Biz kendi toprağımız üzerinde hakkımızı garanti içine almaya, anayasanın içinde Türkmenlerin hakları Irak’ın toprak bütünlüğü içinde garanti içine alınsın. Suriye’deki Türkmen kardeşlerimin de aynı şekilde Suriye yönetiminin içinde Türkmenlerin haklarının alınması Ortadoğu bölgesinin istikrarı demektir. Hepinize minnettarız. Tanrı Türk’ü korusun ve yüceltsin.”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.