SON DAKİKA
Hava Durumu

Unutma, unutturma! 14 Temmuz 1959 Kerkük katliamı

59 yıl önce Kerkük'te Molla Barzani'nin çektiği silahlı Kürt gruplar tarafından Türkmenlere karşı büyük bir etnik temizlik girişimi katliam ile sonuçlandı.

Haber Giriş Tarihi: 14.07.2018 17:59
Haber Güncellenme Tarihi: 14.07.2018 19:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Unutma, unutturma! 14 Temmuz 1959 Kerkük katliamı

Irak'ta 14 Temmuz günü Türkmenler için kara bir gün olarak hatırlanıyor. 1959 yılında 14 Temmuz günü Kerkük'te Türkmenlere başını Molla Barzani'nin çektiği silahlı Kürt gruplar tarafından büyük bir katliam gerçekleştirildi. 

Irak'ta 14 Temmuz günü 1958'de gerçekleştirilen askeri darbenin yıl dönümü olarak kutlanıyordu. Bu askeri darbe sonrasında oluşturulan cumhuriyetin birinci yılı kutlamları için Kerkük'te de çeşitli etkinlikler düzenlenmesi kararı alındı. Bu kutlamalara kente yaşayan Türkmenler de katılacaktı.

Ancak Molla Mustafa Barzani'ye bağlı terör grupları 14 Temmuz günü Kerkük'e girerek bir katliama yol açtı. "Kerkük Kürtlerindir" sloganları ile Kerkük sokaklarında bir Türkmen avına başlayan Barzani ailesine bağlı terör grupları özellikle aydın ve askeri sınıftan Türkmenleri hedef aldı. 

Emekli Albay Ata Hayrullah, Emekli Doktor Albay İhsan Hayrullah, Kasım Neftçi, Selahattin Avcı, Abdullah Beyatlı gibi Türkmenlerin o dönemde önde gelen isimleri öldürüldü. Kerkük'te o gün küçük büyük yüzlerce Türkmenin katledildiği belirtiliyor.

Irak Türkmen Cephesi lideri Erşat Salihi de dün yayınladığı bir açıklamada "Türkmenlerin maruz kaldığı 1959 Kerkük Katliamı’nın 59. Yıldönümü münasebeti nedeniyle,Türkmenleri yürekten yaralayan ve nesiller boyunca hafızalardan silinmeyecek bu acı olayı unutmadığımızı özellikle vurgulamak isteriz. Unutmayalım ki Kerkük katliamını yapan insanlar bugünde başka isimler ve yüzler altında,Türkmenleri hedef alan şiddet eylemleriyle,yok sayma, gözardı etme ve seçime hile ve usülsüzlük karıştırmanın yanısıra oylarını ve haklarını çalmakla devam etmektedir." ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.