SON DAKİKA
Hava Durumu

AP'den Ukrayna’ya askeri yardımın artırılması ve hızlandırılması çağrısı

Avrupa Parlamentosu (AP), Rusya’nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal saldırısının yıl dönümü vesilesiyle Ukrayna’ya daha fazla askeri destek sağlama çağrısı yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 16.02.2023 18:45
Haber Güncellenme Tarihi: 16.02.2023 18:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AP'den Ukrayna’ya askeri yardımın artırılması ve hızlandırılması çağrısı

Avrupa Parlamentosu (AP), Rusya’nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'ya karşı başlattığı topyekun işgal girişimi ve saldırının birinci yıl dönümü vesilesiyle bir karar kabul etti. Karada AP, Kremlin yönetiminin saldırgan eylemlerini kınayarak, Ukrayna’ya gereken tüm yardımı sağlama çağrısı yaptı.

Strazburg şehrinde bugün düzenlenen genel kurul toplantısında gerçekleşen oylamada 444 milletvekili "evet" , 26'sı "hayır" oyu verirken 37 milletvekili "çekimser" kaldı.

“RUSYA’NIN EYLEMLERİ AVRUPA VE DÜNYADAKİ GÜVENLİĞİ TEHDİT EDİYOR”

Belgede, “Rusya, 24 Şubat 2022'den bu yana Ukrayna'ya karşı sebepsiz ve haksız saldırgan savaşı yürütüyor. Bu savaş BM Şartı'nın ve uluslararası hukukun temel ilkelerinin ağır ve bariz bir ihlalidir. Ukrayna uzun süredir, Kasım 2013'te dönemin cumhurbaşkanının AB-Ukrayna Ortaklık Anlaşması'nın imzalanmasını askıya alma kararına karşı düzenlenen protestolarla başlayan Rus saldırılarına maruz kalıyor… Rusya'nın Ukrayna'daki eylemleri, Avrupa'da ve dünyada barış ve güvenliği tehdit etmeye devam ediyor." ifadelerine yer verildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı eylemlerinin kınandığı belgede AP milletvekilleri, Ukraynalılara tam desteğini ifade ederek; askeri destek dahil Ukrayna'ya gerektiği kadar yardım etmeye hazır olduklarını teyit etti.

UKRAYNA’YA ASKERİ DESTEĞİ ARTIRMA ÇAĞRISI

Belgede AB üye ülkelerinin yönetimlerine Ukrayna’ya savaş uçakları, helikopterler, gerekli füze sistemleri sağlamayı ciddi bir şekilde düşünme ve Ukrayna'nın yalnızca kendini savunmakla kalmayıp, aynı zamanda uluslararası olarak tanınan sınırları içindeki tüm toprakları üzerinde tam kontrolü yeniden kazanmasını sağlamak için mühimmat tedariğini önemli ölçüde artırma ve hızlandırma çağrısı yaptı.

10. YAPTIRIM PAKETİNE DESTEK ÇAĞRISI

Bununla birlikte belgede, AB üye ülkelerini Rusya’ya karşı hazırlanan 10. yaptırım paketine onay verme ve ayrıca halihazırda uygulanmış olan yaptırımların daha etkili olmasına ve bunların aşılmasına olanak sağlayan yasal boşlukların engellenmesine özen gösterme çağrısına yer verildi.

DONDURULAN RUS VARLIKLARI UKRAYNA İÇİN KULLANILSIN

Belgede, Ukrayna'nın yeniden inşasına ve savaş kurbanlarına ödenecek tazminatlarda kullanmak amacıyla, AB'de dondurulan Rus varlıklarına el konulması için yasal bir mekanizmanın geliştirilmesi çağrısı yapılırken, savaşın sona ermesinden sonra Rusya'dan önemli miktarda tazminat toplanarak Ukrayna'nın yeniden inşasına yönlendirilmesi gerektiği kaydedildi.

UKRAYNA’YA ADAY ÜLKE STATÜSÜ VERME KARARINA DESTEK

AP milletvekilleri, Avrupa Konseyinin Ukrayna'ya aday ülke statüsü verme kararına desteklerini ifade ederek Ukrayna tarafını, Avrupa Komisyonu'nu ve AB Konseyi'ni üyelik müzakerelerini 2023 gibi erken bir tarihte başlatmak için çalışma çağrısında bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.