SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus işgalindeki Ukrayna topraklarında son bir haftada onlarca insan kaçırıldı

Ukrayna Ulusal Direniş Merkezi, Rus işgal güçlerinin kontrol altında tuttuğu topraklarda baskı uygulamaya ve insanları kaçırmaya devam ettiğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2023 18:46
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2023 18:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus işgalindeki Ukrayna topraklarında son bir haftada onlarca insan kaçırıldı

Rus işgali altında bulunan Ukrayna bölgelerinde, işgalcilerin baskı ve zulmü hız kesmeden devam ediyor. Rus işgal güçlerinin, son bir haftada çoğu Kırım’da olmak üzere işgal altındaki topraklarda toplamda 50’den fazla kişiyi kaçırdığı bildirildi.

Ukrayna Ulusal Direniş Merkezi bugün yaptığı açıklamada, “İşgalcilerin baskı makinesi geçici olarak işgal edilen topraklarda çalışmaya devam ediyor.” ifadesine yer verilerek; Rus işgal güçlerinin çoğu zaman işbirlikçilerin ihbarı üzerine, “işgale karşı çıkma” iddiası ile insanları ailece kaçırdığı aktarıldı. Genelde işbirlikçilerin kişisel olarak hoşlanmadıkları kişiler hakkında ihbarlarda bulunduğu belirtildi.

İŞGALCİLER İNSAN KAÇIRMAYA DEVAM EDİYOR

Kaçırılan insanların “terörizm” veya “vatana ihanet” ile suçlandığı kaydedilen açıklamada, “Son bir haftada, çoğu Kırım’da olmak üzere, 50’den fazla kişi kaçırıldı. Çoğu zaman akrabalara alıkonulanlarla görüşme izni verilmiyor.” denildi.

Ukrayna Ulusal Direniş Merkezi, Ukrayna vatandaşlarına yönelik baskılara karışan tüm sözde polis memurlarının ve FSB görevlilerinin kimliklerinin tespit edildiğine ve suçluların uygun bir şekilde cezalandırılacağına dikkat çekti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.