SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus ordusundan kaçan subay, Ukraynalılara işkenceyi anlattı

İşgalci Rus ordusundan kaçan eski subay Konstantin Yefremov, BBC'ye verdiği röportajda, Ukrayna'da yaşanan savaş suçlarını bir bir anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2023 16:21
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2023 20:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus ordusundan kaçan subay, Ukraynalılara işkenceyi anlattı

İşgalci Rus ordusundan kaçan eski subay Konstantin Yefremov, Ukrayna'ya karşı başlatılan savaşın iç yüzünü ve sivillere yönelik katliamı anlattı.

Rusya'nın Ukrayna'nın ana karasındaki işgal saldırıları birinci yılına yaklaşırken işgalci Rus cephesinde savaşan askerleden peş peşe itiraflar geliyor. şgalci Rus ordusundan kaçan eski subay Konstantin Yefremov, BBC'ye verdiği röportajda, Ukrayna'da yaşanan savaş suçlarını bir bir anlattı.

Eski Subay Yefremov, İşgalci Rusya'nın Ukraynalı mahkumlara nasıl işkence uyguladığını anlattı. Yefremova, ordudaki askerlerin işgal ettiği bölgelerdeki Ukraynalılara tecavüz ettiğini ve şiddet içeren sorgulara maruz bıraktığını itiraf etti.

İtirafçı asker, Rusya'nın "askeri tatbikat" kapsamında öncelikle Rus işgali altındaki Kırım'a gönderildiğini anlattı. Ardından, cephede mayın temizleme biriminin başında olduğunu dile getirdi. Yefremova, "O dönem kimse savaş olacağına inanmıyordu. Herkes bunun sadece bir tatbikat olduğunu düşünmüştü. Eminim ki üslerimiz bile bilmiyordu" dedi.

YEFREMOV, RUSYA'DA "HAİN" VE "DÖNEK" OLARAK KABUL EDİLDİ

Ukrayna'da daha fazla savaşmak istemediğini belirten Yefremov, "İstifa etmeye karar verdim. Komutanıma gittim ve durumu açıkladım. Beni üst rütbeli bir subaya götürdü. O kişi beni hain ve dönek olarak adlandırdı. Silahımı bıraktım, taksiye bindim ve yola çıktım. Çeçenistan'daki üssüme giderek resmi olarak istifa etmek istedim. Ardından iş arkadaşlarım aradı ve beni uyardılar. Bir albay beni firardan 10 yıla kadar hapse atacağını söylemiş ve polise haber vermişti" ifadelerini kullandı. 

Savaş karşıtı olduğunu vurgulayan Yefremov, "Son üç senedir, iki kez savaş yaşanan Çeçenistan'da mayın temizliğiyle ilgileniyordum. Yaptığım işin insanların yararına olduğunu düşünürdüm" dedi.

Cephede Kırım'dan Ukrayna'nın Melitopol kentine hareket ettiklerini belirten Yefremov, "Askerler ve subaylar alabildikleri her şeyi alıyordu. Bir asker çim makinası aldı. Gururla, 'Bunu eve götüreceğim ve çimlerimizi keseceğim' dedi. Kova, çekiç, bisiklet, hepsini kamyonetlerine atıyorlardı" ifadelerini kullandı.

Konstantin Yefremov

Yefremov cephede yaşadığı dramatik anları şu ifadelerle anlattı:

"Tüm bu süreçte dışarıda uyuduk. O kadar açtık ki tavşan ve sülün avlamaya başladık. Bir seferinde bir eve denk geldik. İçeride bir Rus savaşçı vardı. 100'üncü Tugay'daydık ve şimdi burada yaşıyoruz. Çok yemek vardı. Buzdolabı tamamen doluydu. Bir nükleer savaştan kurtulmaya yetecek kadar yemek vardı. Ancak orada yaşayan askerler dışarıdaki gölden avladıkları balıkları yakalayıp yiyordu"

ESKİ RUS ASKERDEN KAN DONDURAN İTİRAFLAR

Ayrıca esir alınan Ukraynalılara işkence uygulandığını dile getiren Yefremov anlattıklarıyla kan dondurdu. Yefremov şöyle konuştu:

"Esirlerden birisi sniper olarak biliniyordu. Bunu duyan Rus albay aklını kaçırdı. Ona vurdu, Ukraynalının pantolonunu indirdi ve ona evli olup olmadığını sordu. Mahkum 'Evet' diye cevap verdi. Albay, 'O zaman biri bana temizlik sopasını versin' dedi. 'Seni bir kıza çevireceğiz ve videosunu karına göndereceğiz' dedi.

Ukraynalı soruyu anlamadı. Askerlerin Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin deniz piyade birliğinden olduğunu söyledi. Bu cevabından dolayı onun birkaç dişini söktüler.

Albay mahkumun kafasına silah dayadı ve 'Üçe kadar sayıp seni başından vuracağım' dedi. Saydı ve başının yanından ateş etti. İki tarafından da. Ardından albay ona bağırmaya başladı. 'Yoldaş albay! Sizi duyamaz, onu sağır ettiniz!' dedim."

Rusya

YEFREMOV, UKRAYNA HALKINDAN ÖZÜR DİLEDİ

Yefremov Ukrayna halkına seslenerek, "Tüm Ukrayna milletinden, ellerimizde silahlarla davetsiz misafir olarak evlerine girdiğimiz için özür dilerim. Çok şükür kimseye zarar vermedim. Kimseyi öldürmedim. Çok şükür öldürülmedim.Ukraynalılardan beni affetmelerini istemeye bile hakkım yok. Kendimi affedemem, dolayısıyla onlardan da bunu bekleyemem" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.