SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy: Putin ile arabuluculuk olamaz o bir katil!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 13 Mayıs 2023 tarihinde İtalya ziyaretinde İtalyan basınına Ukrayna'nın karşı taarruzu ve Rusya ile anlaşma yapılıp yapılmayacağı konusunda açıklama yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2023 14:47
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2023 14:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy: Putin ile arabuluculuk olamaz o bir katil!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 13 Mayıs 2023 tarihinde İtalya ziyareti sırasında İtalyan basınına Rusya ile anlaşma konusunda açıklamalarda bulundu. Zelenskıy, Rusya ile hiçbir şekilde anlaşma yapılmayacağının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Ukrayna ile topraklarımızı işgal eden saldırgan arasında arabulucuya ihtiyacımız yok. Ukrayna'da adil bir barış için bir eylem planı hazırlamamız gerekiyor” dedi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, işgalci Rusya’nın savaş suçlusu devlet başkanı Vladimir Putin ile görüşme olup olmayacağı sorusuna, "Hayır, konuşacak bir şey yok. Putin ile arabuluculuk olamaz o bir katil" dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı işgalci Rusya’nın zayıfladığını dile getirirken, Putin’in bazı "diplomatik adımlar" atabileceğine de işaret etti. Zelenskıy, işgalci Rusya’nın bir sene içinde gücünü tekrar topladığı taktirde Ukrayna halkına karşı yeniden toplu katliam ve soykırıma başlayacağının altını çizdi.

"KARŞI SALDIRI İLE RUSYA'YI GERİ PÜSKÜRTECEĞİZ"

Volodımır Zelenskıy Ukrayna’nın stratejisi hakkında, "Mutlaka bir çıkış yolu vardır. Karşı saldırı yapıp (Rusya’yı) geri püskürteceğiz, orası kesin. Ona (Putin’e) yönelik halk desteği azalacak, iç sorunları olacak ve bunları çözecek” dedi. Ukrayna Cumhurbaşkanı, bu durumun Ukrayna’nın motivasyonunu artıracağını söyledi. Zelenskıy, “Motivasyonumuz da artacaktır. Buna paralel olarak Barış Formülümüzle ilgili bir zirve düzenleyeceğiz. Mümkün olduğu kadar çok kişiyi, uzmanı ve ülkeyi dahil edip uygulamaya yönelik net bir taslak plan hazırlayacağız. Rusya'nın temsilcileri olmadan uygulanacak ve bazılarına daha sonra ihtiyaç duyulacak” dedi.

Volodımır Zelenskıy, Ukrayna’nın Kırım’ı işgalden kurtardıktan sonra Putin’in Rusya içindeki desteğinin azalacağını ve "yakın çevresi, iş dünyasının bir çıkış yolu bulması için ona baskı yapacağına" inandığını dile getirdi. Zelenskıy Ukrayna’nın karşı taarruzu için “Çok az zaman kaldı” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.