SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna’da Kırım Tatar Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü etkinlikleri için özel komite kuruldu

Ukrayna'da 18 Mayıs Kırım Tatar Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü etkinliklerinin hazırlanması ve düzenlenmesini organize etmek amacıyla özel Organizasyon Komitesi oluşturma kararı alındı.

Haber Giriş Tarihi: 11.05.2024 12:04
Haber Güncellenme Tarihi: 11.05.2024 12:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna’da Kırım Tatar Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü etkinlikleri için özel komite kuruldu

Ukrayna Bakanlar Kurulu, Kırım Tatar Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü ile ilgili etkinliklerin hazırlanması ve düzenlenmesi için Organizasyon Komitesinin kurulmasına ilişkin bir karar kabul etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilciliğinden konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından, 23 Nisan 2024 tarihinde kabul edilen karar uyarınca Kırım Tatar Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü ile ilgili etkinliklerin hazırlanması ve düzenlenmesi için Organizasyon Komitesinin kurulduğu aktarıldı.

Açıklamada Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov'un komiteye eş başkanlar olarak katıldığı belirtildi.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerin büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Çoğunlukla kadınlar, çocuklar, yaşlılar olmak üzere hayvan vagonlarına doldurulan Kırım Tatarları; Türkistan, Urallar ve Sibirya’ya sürgün edildi. Kırım’dan sürgün edilen 420 bini aşkın Kırım Tatarının yüzde 46’sı sürgün yolunda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Sovyet yönetimi, sürgünden sonra Kırım’da, Kırım Tatarlarının varlığına işaret eden her şeyi ortadan kaldırmaya başladı. Adeta bir kültürel soykırım dalgası başladı. Köy, kasaba, ilçe ve şehirler başta olmak üzere Yarımada'daki binden fazla yerleşim yerinin Kırım Tatarca olan adları değiştirildi. 

Sovyet yönetimi, vatan Kırım’ın demografik yapısını değiştirmeyi amaçladı. Ancak Kırım Tatarları, bağrından koparıldıkları o aziz vatanı, Kırım’ı hiçbir zaman unutmadı. Sürgünlük yollarında, sürgün edildikleri yerlerde vatana dönmek için çaba gösterdi. Nihayet, yıl 1989’u gösterdiğinde Kırım Tatarları, yavaş yavaş ata topraklarına dönmeye başladı. O tarihten itibaren Kırım Tatarları yaşadıkları yokluklara rağmen vatanda kalma mücadelesini sürdürdü.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başladı. Ancak yaklaşık 150 bin Kırım Tatarı maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Türkistan coğrafyasında kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

2019 yılında Letonya ve Litvanya, 2022’de ise Kanada 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü'nü soykırım olarak tanıdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.