SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'dan 170 Rusya Federal Konseyi üyesine suçlama

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), 170 Rusya Federal Konseyi üyesine suçlama yöneltti.

Haber Giriş Tarihi: 06.05.2023 12:45
Haber Güncellenme Tarihi: 06.05.2023 13:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'dan 170 Rusya Federal Konseyi üyesine suçlama

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaş başlatmasını onaylayan ve geçici işgal altında bulunan Ukrayna topraklarının Rusya’ya “bağlanmasını” destekleyen 170 Rusya Federal Konseyi üyesine suçlama yöneltti.

SBU basın servisinden yapılan açıklamada, Ukrayna Başsavcılığı ile işbirliği yaparak SBU’nun, "Ukrayna topraklarının yasa dışı ilhakına destek veren 170 Rusya Federal Konseyi üyesi hakkında" geniş kanıt veri tabanı topladığı bildirildi.

SAVAŞIN BAŞLATILMASINA DESTEK VERDİLER

Açıkalamada, “Şubat 2022’de tüm bu kişiler işgalci ülke (Rusya) ile ‘Lugansk Halk Cumhuriyeti ve Donetsk Halk Cumhuriyeti’ terör örgütleri arasındaki ‘dostluk, işbirliği ve karşılıklı yardım anlaşmasının’ onaylanmasını destekledi. Ayrıca bu kişiler, Rusya Devlet Başkanı'nın Rusya Silahlı Kuvvetlerinin ülke dışında kullanılmasına ilişkin çağrısını oybirliğiyle kabul etti. Böylece Federal Konseyi üyeleri, Moskova'nın ülkemize karşı saldırgan bir savaş yürütme planının uygulanmasına katkıda bulundular.” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca aynı kişilerin Ekim 2022’de geçici işgal altında bulunan Donetsk, Lugansk, Zaporijjya ve Herson bölgelerinin Rusya’ya “bağlanma anlaşmasını” onayladığı belirtildi.

UKRAYNA TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ İHLALİ VE SAVAŞ HAZIRLIĞI SUÇLAMASI

170 Rusya Federal Konseyi üyesi hakkında, Ukrayna toprak bütünlüğü ve dokunulmazlığının ihlali, saldırgan savaş planlama, hazırlama ve yürütme suçlamaları ile dava açıldığı ifade edildi.

İŞGAL BELGESİ MOSKOVA’DA İMZALANDI

Moskova’da 30 Eylül 2022'de düzenlenen törende, Ukrayna’nın işgal edilen Donetsk, Lugansk, Zaporijjya ve Herson bölgelerinin (yasa dışı) “Rusya’ya bağlanma anlaşmaları” imzalandı. 3 Ekim’de Devlet Duması, 4 Ekim’de ise Rusya Federasyon Konseyi hiçbir hukuki değeri taşımayan söz konusu “anlaşmaları” onayladı.

4 BÖLGEDE SAHTE REFERANDUM

Kremlin yönetimi, 23-27 Eylül 2022 tarihleri arasında, işgal altında tuttuğu Ukrayna’nın Donetsk, Lugansk, Zaporijjya ve Herson bölgelerinde Rusya’ya bağlanma konulu “referandumlar” düzenledi. Kremlin kontrolündeki kukla yönetimlerin açıklamalarına göre sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde oylamaya katılanların yüzde 99.23, sözde Lugansk Halk Cumhuriyet’nde yüzde 98.42, Herson bölgesinde yüzde 85.05, Zaporijjya bölgesinde ise yüzde 93.11 güya “Rusya’ya bağlanmaya evet” dedi.

Sözde referandum sırasında sözde seçim komisyonu üyeleri silahlı askerlerle birlikte ev ev dolaşarak herkesi oylamaya katılmaya zorladı. İnsanları kapı önünde hiçbir gizlilik olmadan oy pusulasını doldurmaya zorlayan sözde seçim üyeleri, bunları sadece bir poşete topladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.