SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Parlamentosundan Kırım Platformu Parlamenter Zirvesi katılımcılarına çağrı

Ukrayna Parlamentosu, Kırım Platformu Parlamenter Zirvesi katılımcı ülkelerine Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) kentinin ilhak girişiminin tanınmaması politikasını uygulama ve güçlendirme çağrısı yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 25.02.2023 11:47
Haber Güncellenme Tarihi: 25.02.2023 13:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Parlamentosundan Kırım Platformu Parlamenter Zirvesi katılımcılarına çağrı

Ukrayna Parlamentosu, Kırım Platformu Parlamenter Zirvesi katılımcı ülkelerine, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) kentinin ilhak girişiminin tanınmaması politikasını uygulama ve güçlendirme çağrısında bulundu. İlgili çağrıyı içeren karar tasarısı dün yapılan genel kurulda kabul edildi. Tasarı için 330 milletvekili evet oyu kullandı.

Yasa tasarısı, Rusya’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) kentini işgal etmesinin 9. yıl dönümü vesilesiyle kabul edildi.

UKRAYNA'NIN KIRIM'I İŞGALDEN KURTARMA ÇABALARINA DESTEK TALEBİ

Belgede, Ukrayna Parlamentosu Kırım Platformu 1. Parlamenter Zirvesi’ne katılan ülkeleri, Ukrayna’nın Kırım Cumhuriyeti ve Akyar kentini işgalden kurtarma çabalarını destekleyen; Rusya Federasyonu'nun en yüksek siyasi ve askeri liderliğini adalete teslim etmek amacıyla Ukrayna'ya yönelik saldırı suçu için özel bir mahkeme oluşturma ve yarımadanın işgali dahil olmak üzere Ukrayna’ya verilen zararın tazmin edilmesi için uluslararası bir mekanizma kurulması çağrısını içeren kararları kabul etmeye davet etti. 

Bununla birlikte Ukrayna Parlamentosu, ulusal parlamentolarda, Uluslararası Kırım Platformu için parlamento destek gruplarının oluşturulmasına ilişkin bir karar alınması çağrısında bulundu.

KIRIM'IN KÜLTÜR MİRASINI KORUMA ÇAĞRISI

Ayrıca parlamento, Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatarlarının kültürü dahil dünya kültürünün mirası olan Kırım’ın kültür mirasının daha fazla yok edilmesini önlemek için parlamento kontrolünü güçlendirmeye ihtiyacı vurguladı.

KIRIM'A SEVK EDİLEN SİLAH SİSTEMLERİ ÜZERİNDEKİ KONTROLÜ ARTIRMA ÇAĞRISI

Rusya’ya uygulanan ekonomik, siyasi, diplomatik baskıyı devam ettirmeye davet eden Ukrayna Parlamentosu, ortak ülkelerinin ulusal hükumetlerine, nükleer savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip olan uçak ve füzeler de dahil olmak üzere gelişmiş silah sistemlerinin Kırım Yarımadası’na sevki üzerinde daha güçlü denetimler oluşturma çağrısı yaptı.

Aynı zamanda parlamento, Rus işgalinden kurtarılmasından sonra Kırım'ın yeniden kalkınması için ortak projeleri başlatma konusunu değerlendirmeye davet etti.

YARIMADADA 9 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri, Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Dokuz yıl önce, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler, Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı. Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda, Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesinin “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor. Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.

8 yıl içinde Kırım’ı dev bir askeri üsse dönüştüren Rusya, 24 Şubat 2022’te Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal girişiminde yarımadaya konuşlandırdığı savaş gemileri, uçakları, füze sistemlerini aktif olarak kullanıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.