SON DAKİKA
Hava Durumu

Zelenskıy: Modern dünyanın en büyük Avrupa karşıtı gücüne karşı savaşıyoruz

24 Şubat 2022’den bu yana ilk kez Brüksel'i ziyaret eden Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Avrupa Parlamentosu'na hitap etti.

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2023 15:56
Haber Güncellenme Tarihi: 09.02.2023 23:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zelenskıy: Modern dünyanın en büyük Avrupa karşıtı gücüne karşı savaşıyoruz

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya'nın ülkesine karşı topyekun saldırı başlattığı 24 Şubat 2022’den bu yana ilk kez Brüksel'e ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Zelenskıy, Avrupa Parlamentosu'nda (AP) konuşma yaptı.

"AVRUPA, RUS AJANLARININ SIZMASINA KARŞI KENDİNİ SAVUNUYOR"

Kürsüye çıktığında milletvekillerince uzun süre alkışlanan Zelenskıy, AP'ye Ukrayna'ya verdiği destek için teşekkür ederek, “Avrupa nihayet Rus fosil yakıtlarına olan yıkıcı bağımlılıktan kurtuluyor; Avrupa Rus oligarşik ticaretinin yozlaştırıcı etkisinden temizleniyor; Avrupa, Rus rejiminin muhaliflerini için bir av sahası olarak gören Rus ajanlarının sızmasına karşı kendini savunuyor.” dedi.

“TEK TEHDİT DEVASA SİLAH STOĞUNA SAHİP DİKTATÖR”

Avrupa’nın tarihte ilk kez bu büyüklükteki askeri yardım sağladığını belirten Zelenskıy, “Topyekun bir savaşla Ukrayna'nın Avrupa yolunu yok etmeye çalışıyorlar. Neden? Ukrayna'nın Avrupa seçimini yok ettikten sonra Avrupa’yı da yok etmek için… Biz buna izin vermeyeceğiz. Bu topyekûn savaş, yalnızca Avrupa'nın şu ya da bu bölgesindeki topraklar için değil. Tek tehdidi, devasa bir Sovyet silah stoğuna sahip bir diktatörün olması… Modern dünyanın en büyük Avrupa karşıtı gücüne karşı kendimizi savunuyoruz. Sizinle birlikte cephedeyiz.” ifadelerini kullandı.

AP BAŞKANI: UKRAYNA’YA UZUN MENZİLİ SİSTEMLER VE UÇAKLAR SAĞLANMALI

AP Başkanı Roberta Metsola, oturumun açılışında yaptığı konuşmada, Ukrayna'nın Türkiye'ye Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle yardım sağlamasından övgüyle bahsetti.

Avrupa’nın gerektiği kadar Ukrayna’ya destek vereceğini belirten Metsola, "Kazanmanız gerekiyor. Artık tüm devletler, özgürlüğünüzü korumak için  ihtiyacınız olan uzun menzilli sistemleri ve jetleri size sağlamayı bir sonraki adım olarak hızlı şekilde düşünmelidir.” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.