SON DAKİKA
Hava Durumu

DQTK Genel Sekreterliğinden Tataristan'daki baskınlara tepki

DQTK Genel Sekreterliğinden Tataristan'daki baskınlara tepki

Haber Giriş Tarihi: 05.03.2021 10:26
Haber Güncellenme Tarihi: 05.03.2021 10:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
DQTK Genel Sekreterliğinden Tataristan'daki baskınlara tepki

Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri Namık Kemal Bayar, Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Farit Zakiyev’e yönelik baskılara tepki gösterdi. Merkezin ve başkan Farit Zakiyev'in maruz kaldığı baskılara dikkat çeken Bayar, olayları, "Rus asimilasyon ve yok etme siyasetinin" bir devam olarak nitelendirdi.

Tataristan'da Tatar halkının dili ve kültürünü korumak için mücadele veren Tatar İçtimai Merkezine karşı ayrılıkçı olduğu iddiasıyla kapatılması için dava süreci devam ederken; dün merkezin başkanı Farit Zakiyev'in evine baskın düzenlendi. Baskında, merkezin ofisi ve yöneticilerine yönelik aramalarda esnasında Rus polisinin sert müdahalesi dikkat çekti. Dünya Kırım Tatar Kongresi Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar, konuyla ilgili bir beyanat yayımladı.

"RUS ASİMİLASYON VE YOK ETME SİYASETİ..."

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"4 Mart 2021'de Tataristan'da 1994 yılındaki Bağımsızlık Anayasası'nın mimarı olan 'Tatar İçtimai Merkezi' isimli sivil toplum kuruluşunun merkez ofisi ve yöneticilerinin evlerine Rus FSB'si tarafından baskınlar yapıldı. Baskınlardan birinde Merkez yöneticilerinden birinin evinde bulunan süs eşyası mermi çekirdeği FSB tarafından kayda mühimmat olarak geçirildi. Merkeze ve yöneticilere yöneltilen ana suçlama '1571 Kazan Şehitlerini Anma Etkinliği' düzenleyerek Rus Ceza Kanununa göre ayrımcılık yapmak. Komik olan merkez böyle bir etkinlik düzenlememiş. Merkeze karşı daha evvel açılan kapatma davasının sebebi; "Tataristan Anayasasından devlet dili olan Tatarca'nın çıkartılmasına karşı çıkmak."

Merkezin pek çok yöneticisi FSB baskınlarında uydurulan isnatlarla tutuklandı, gözaltına alındı veya sorgulandı. Bu yöneticilerden biri ile yapılan görüşmede 'Başkurdistan Milli Merkezi' adlı teşkilatın da yılbaşından önce benzer suçlamalarla kapatıldığı ve merkezin 15 yöneticisinin halen tutuklu olduğu bilgisi de geldi. Ne yazık ki bu bilgi bugüne kadar hiç dikkat çekmemiş. Rusya'nın 2014 işgalinden beri Kırım'da sürdürdüğü ağır baskı ve zulüm siyaseti, Temmuz 2020'de yeni Rus Anayasası sonrası ve hatta öncesi öngördüğümüz üzere Rus işgalindeki diğer Türk yurtlarına da böylece sirayet etti. Daha önceki yıllarda bu yurtlarda yaşayan Türk ve Müslüman halklara yönelik örtülü/yarı örtülü Rus asimilasyon ve yok etme siyaseti görülen o ki bundan sonra çok daha pervasız, açık ve bu halklar için acı verici olacaktır. Önümüzdeki yıllarda Türkiye'de bu halklarla ilişkili olan her kesim kendisini Rusya Federasyonunda işgal altında yaşayan Türk, Müslüman ve Rus olmayan bütün halklara yönelik baskı, zulüm, asimilasyon ve hatta soykırım haberlerine hazırlasın. Ne yazık ki tarihi tecrübelerimiz bize Kremlin'de değişim olmadıkça veya Rusya topyekün dibe vurmadıkça gidişatın bu yönde olacağını bas bas bağırıyor.

Umarız yanılırız ama konu Kremlin olunca bu gerçeklerde yanılgı payımız hep düşük oldu. Altı ay önce bir kaç sosyoekonomik rüşvete, ağızlarına çalınan bir parmak bala ram olup bütün ikazlara rağmen yeni Rusya Anayasasına 'Evet' mührü basan bu halklar, bu rüşvetlerin Kremlin'in kendilerine sunduğu idamları öncesi son yemek olduğunu çok yavaş da olsa anlamaya başladılar. Ama ne yazık ki tepelerinde giyotin dururken o rüşvetin tadına bakıyorlardı. Umarız ki damaklarındaki tat erken yok olur ve cellatlarının kim olduğunu erken fark ederler."

RUSYA'DAN TATAR İÇTİMAİ MERKEZİ BAŞKANI ZAKİYEV'E BASKI

Tataristan’ın başkenti Kazan’da bulunan Bütün Tatar İçtimai Merkezi ofisinde ve Bütün Tatar İçtimai Merkezi Başkanı Farit Zakiyev’in evinde Rus polisi tarafından dün geniş kapsamlı bir arama yapıldı. Aramanın, 2019 yılında düzenlenen miting çerçevesinde Rusya Ceza Kanununun 282. maddesi (nefreti kışkırtma, insan onurunun aşağılama) uyarınca başlatılan soruşturma nedeniyle düzenlendiği belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.