SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgız-Tacik sınır bölgesinde gerginlik: Tacik askerler, Kırgız sivile ateş açtı!

Kırgız-Tacik çatışma bölgesinde gerginlik: Tacik askerler, Kırgız sivile ateş açtı!

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2021 19:07
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2021 19:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgız-Tacik sınır bölgesinde gerginlik: Tacik askerler, Kırgız sivile ateş açtı!

Kırgızistan güvenlik güçlerinden yapılan resmi açıklamaya göre, bugün Tacikistan sınırındaki Batken'e bağlı Leylek'te bir Kırgız vatandaşı, Tacikistan askerlerinin saldırısına uğradı.

Tacikistan ve Kırgızistan arasında yıllardır anlaşmazlık olan sınır sorunu, nehir yatağının paylaşılamaması gibi sorunlardan dolayı Nisan 2021'de çıkan silahlı çatışmanın üzerinden aylar geçti ancak bölgede karşılıklı anlaşmazlıklar ve gerginlik devam ediyor.

Kırgız Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Enformasyon ve İletişim Dairesi, 22 Aralık 2021'de Kırgız-Tacik sınırında bir çatışma yaşandığını bildirdi. Kırgızistan medyasından edinilen bilgilere göre, Batken eyaletinin Leilek ilçesindeki Maksat-Jaştık karayolu üzerinde bir Kırgızistan vatandaşı, Tacikistan askerlerinin ateşiyle karşı karşıya kaldı.

Tacik sınır muhafızları, kamyon sürücüsüne ateş açarken; araç hasar gördü ve sürücü de hafif yaralandı. Öte yandan, Batken bölgesindeki Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Sınır Servisi Başkanı, Albay Kiyalbek Tolonbayev, durumu netleştirmek için sahada çalışma yaptığı öğrenildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.