SON DAKİKA
Hava Durumu

1915 Tasarısı Meclis'e geliyor

Türkiye ile Almanya arasında yaşanan vize krizinin ardından yeni bir kriz daha kapıda.

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2016 16:19
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2016 16:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
1915 Tasarısı Meclis'e geliyor

Türkiye ile imzalanan mülteci sözleşmesini tehlikeye sokmamak için ertelenen 1915 olaylarıyla ilgili tasarı 2 Haziran'da Meclis'e geliyor. Tasarı, 1915 olaylarını 'Soykırım' olarak niteliyor. Alman Meclisi'nin internet sayfasından yapılan duyuruya göre tasarı, 1915 olaylarını 'Soykırım' olarak niteliyor.

Soykırım Tasarısı sadece Ermenileri de kapsamıyor

Tasarının başlığı, sadece Ermenilere değil, başka Hıristiyanlara da soykırım uygulandığı görüşünü içeriyor. Büyük koalisyon ortakları Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile muhalefet partisi Yeşiller'in ortak tasarısının başlığı, "101 yıl önce Ermenilere ve öteki Hıristiyan azınlıklara soykırımı anma ve hatırlama" şeklinde. 2 Haziran'da önce hükümet partileri ve Yeşiller'in ortak tasarısı ele alınacak. Ardından Sol Parti'nin taslağı görüşülecek. Sol Parti'nin taslağı da 1915 olaylarını 'soykırım' olarak niteliyor. Ancak Meclis Dışişleri Komisyonu'nda Sol Parti'nin önergesinin reddi için tavsiye kararı bulunuyor. Tartışmaların ardından iki tasarı da oylamaya sunulacak.

Hıristiyan Birlik Grup Sözcüsü Volker Kauder, "Biz Türklerle Ermenileri ayıran şeyleri yenmek amacıyla yüzleşmeye katkıda bulunmak istiyoruz" diyerek tasarıyı savunurken SPD Grup Başkanı Thomas Oppermann da, "O zamanki Osmanlı İmparatorluğu'nun başmüttefiki olarak Almanya'nın özel bir tarihi sorumluluğu bulunuyor" diye konuştu. Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir ise, "Tasarı Türkiye'yi çok kızdıracak, ancak Alman Parlamentosu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın şantajlarına boyun eğmeyecek" yorumunda bulundu..

Kısa bir süre önce konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ise Alman Parlamentosu'nun "Soykırım" diyerek Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirmeye çalışmasının tartışmalı olduğu uyarısında bulunmuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.