SON DAKİKA
Hava Durumu

300 Sebat üyesi Kiev’de cumhurbaşkanını savunuyor

Sebat teşkilatının üyeleri hükümet yanlısı mitinglere katılmıyor ancak savunma ihtiyacı olan binaların önünde nöbet tutuyor.

Haber Giriş Tarihi: 13.12.2013 16:50
Haber Güncellenme Tarihi: 13.12.2013 16:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
300 Sebat üyesi Kiev’de cumhurbaşkanını savunuyor

Hükümeti desteklemek için Sebat Derneğinin 300 üyesi Kiev’de bulunuyor.  

Sebat Basın Servisi, QHA’ya yaptığı açıklamada, üyelerinin 2 haftadır Kiev’de bulunduğunu bildirdi. Sebat üyelerinin Bölgeler Partisi mitinglerine katılmadığını, bu nedenle mitingde bulunan Sudak tabelasını Sebat üyelerinin taşımadığını kaydederek, “Savunulması gereken binaların önünde duruyoruz. Kiev’e Avrupalı gibi görünen, sakalı olmayan, milliyetine ilişkin açık belirtisi olmayan insanlar gitti” dedi.

Sebat teşkilatının amacının ülkeyi hükümet darbesi girişiminden anayasal olarak korumak olduğu kaydedildi.

Sebatyetkilisi cumhurbaşkanını korumak için Sebat kuruluşu tarafından 2 binden fazla insanın Kiev’e gitmeye hazır olduğunu ancak barınma ve beslenme konusunda sorun olduğunu kaydetti.

Sebat yetkilisi, “Gerektiğinde Kiev’e gideceğiz, ama böyle bir gereklilik olmayacağını ümit ediyoruz. Orada zor koşullara dayanabilecek insanları gönderiyoruz” dedi.

Sebat üyelerinin ihtiyaç duyulduğu kadarıyla Kiev’de bulunacağı belirtilirken bir hafta sonra başka bir Sebat grubu görevi devralacak.

Kırım Tatar Milli Meclisi, Sebat’ın iktidarı desteklemesine olumsuz yaklaşıyor.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, QHA’ya yaptığı açıklamada “Daha önce onların (Sebat teşkilatı) arkasında birçok Kırım Tatarı olduğu kaydedilmişti. Yapılan seçimler güzel bir örnek, büyük para almalarına rağmen iyi bir sonuca ulaşamadılar. Böyle kuruluşlara dikkat ayırmamak gerektiğini düşünüyorum. Kırım Tatarlarının çoğu Ukrayna halkının hakları için mücadeleyi destekliyor çünkü kendimiz de yıllardır haklarımız için mücadele ediyoruz” diye kaydetti.

Ahtem Çiygöz, Kiev’de farklı amaçlarla bulunan Kırım Tatarlar arasında çatışma çıkması imkansız olduğunu kaydederek, “Kırım Tatarlar arasında çatışma çıkmasını mümkün görmüyorum. Kırım Tatarları, insanların çoğunun bulunmaya karar verdiği Meydan’dadır, ayrı marjinal grupların toplandığı yerde değil” dedi.

Mavile Abkerimova

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.