SON DAKİKA
Hava Durumu

AB Gürcistan'a vize kolaylığı getirmeye hazırlanıyor

Haber Giriş Tarihi: 17.03.2010 09:35
Haber Güncellenme Tarihi: 17.03.2010 09:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB Gürcistan'a vize kolaylığı getirmeye hazırlanıyor
Ukrayna'ya vizeyi kaldırmaya hazırlanan, Rusya ve Moldova'ya vize kolaylığı getiren AB, bu yıl içinde Gürcistan'a da vize kolaylığı sunmaya hazırlanıyor. 
Gürcistan Başbakanı Nika Gilauri'yi kabul eden AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, düzenlediği basın toplantısında, "vize kolaylığı anlaşmasının imzalanması için muhtemelen Haziran ayı başında olmak üzere yakın zamanda tarih belirleyebilmeyi umduğunu" söyledi.
Van Rumpuy, Gürcistan ile serbest ticareti de içerecek Ortaklık Anlaşması müzakerelerine kısa sürede başlayabileceklerini bildirdi.
AB'nin Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü desteklemeyi sürdüreceğini taahhüt eden Van Rompuy, Rusya'yı, AB'nın aracılığında imzalanan ateşkes anlaşmasından doğan yükümlülüklerine sahip çıkmaya davet etti.
AB'nin vize kolaylığı anlaşması imzaladığı ülkelerde vize başvuru ücreti 60 avrodan 35 avroya düşürülürken, öğrenciler, akademisyenler, ticari araç sürücüleri, iş adamları ve gazeteciler gibi bazı meslek gruplarına vize muafiyeti ya da çok girişli vize imkanı tanınıyor. Anlaşmayla vize için istenen belgeler azalıyor, başvurulara daha kısa sürede cevap veriliyor.


AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.