SON DAKİKA
Hava Durumu

AB ve Japonya arasındaki ticari sınırlar kalktı

Avrupa Birliği ve Japonya arasında dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşması imzalandı. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile Japonya Başbakanı Shinzo Abe tarafından Tokyo'da atıldı.

Haber Giriş Tarihi: 17.07.2018 22:29
Haber Güncellenme Tarihi: 17.07.2018 22:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB ve Japonya arasındaki ticari sınırlar kalktı

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile Japonya Başbakanı Shinzo Abe tarafından bugün Tokyo'da dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşmasının imzası atıldı. Anlaşma, dünya ticaretinin üçte birini oluşturan 650 milyon kişi için serbest ticaret alanı yaratacak.

Japonya-AB Ekonomik İşbirliği Anlaşması, pek çok üründe gümrük vergilerinin tamamen kaldırılmasını ve ticareti kolaylaştıracak bir tüzüğün yürürlüğe girmesini içeriyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın "Önce Amerika" politikasını yürüttüğü bir dönemde ortaya çıkan AB ve Japonya anlaşması zamanlaması açısından da önem taşıyor.

KORUNMACILIĞA KARŞI MESAJ

İmza töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Donald Tusk, "Korunmacılığa karşı durduğumuza ilişkin açık bir mesaj gönderiyoruz. AB ve Japonya işbirliğine açık" dedi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ise, "Korumacı politikalara karşı artan bir endişe var, ancak Japonya ve AB'nin serbest ticaret bayrağını taşıyarak dünyaya öncülük etmelerini istiyorum" ifadelerini kullandı.

AB Konseyi Başkanı Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Juncker, Salı günü Japonya'ya varmadan hemen önce Çin'in başkenti Pekin'de yürüttükleri görüşmelerin ardından, ticaret savaşlarından kaçınılması uyarısı yapmışlardı. Tusk, "Küresel ticaret düzenini yıkmak yerine geliştirmek, tarihimizde sıcak savaşlara dönüşebilen ticaret savaşları başlatmamak Avrupa ve Çin'in olduğu kadar ABD ve Rusya'nın da ortak görevi" dedi.

AB'NİN YAPTIĞI EN BÜYÜK ANLAŞMA

AB komisyonu sözcüsü Margaritis Schinas'a göre, geçen yıl Aralık ayında üzerinde uzlaşmaya varılan anlaşma, "Avrupa Birliği'nin yaptığı en büyük anlaşma." 28 ülkesi ve 500 milyonluk nüfusuyla dünyanın en büyük ortak pazarı olan AB, Trump'ın korumacı yönetimi karşısında yeni işbirlikleri geliştirmeye çalışıyor.

AB Ticaret Komiseri Cecilia Malmstrom, AB-Japonya anlaşmasının, ABD'nin korumacılığı karşısında "dünyaya güçlü bir mesaj gönderdiğini" söyledi.

Japonya Ekonomi Bakanı Toşimitsu Motegi Salı günü, "Korumacı önlemlerin küresel çapta hız kazandığı bir dönemde, Japonya-AB anlaşması serbest ticareti desteklemek için sarsılmaz siyasi isteğimizi dünyaya bir kez daha gösterecek" dedi.

Trump, Pazar günü Rusya ve Çin ile birlikte AB'yi de ticari anlamda ABD'nin düşmanları arasında saydı ve AB hakkında bir kez daha "Ticari açıdan bizden faydalanıyorlar" ifadelerini kullandı.

Anlaşma çerçevesinde, Japonya'nın otomotiv endüstrisi AB pazarına girecek, karşılığında Japonya AB tarım ürünleri üzerindeki vergileri kaldıracak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.