SON DAKİKA
Hava Durumu

AB ve Ukrayna arasında vizesiz rejime geçişte bir adım daha

Petro Poroşenko ve AB yönetimi, Ukrayna ile vizesiz rejime geçilmesi konusunda ön anlaşmaya vardı. 18 Aralık’ta Vize Liberalizasyonu Faaliyet Planı’nın yerine getirilmesinin durumuna dair rapor yayınlanacak.

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2015 16:17
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2015 15:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
AB ve Ukrayna arasında vizesiz rejime geçişte bir adım daha

Avrupa Birliği (AB) ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 16 Aralık tarihinde vizelerin iptal edilmesi konusunda sonraki adımlara ilişkin anlaşma yaptı. Söz konusu anlaşmanın, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk tarafından imzalanması gerekiyor.
 
The Wall Street Journal’ın Avrupa Birliği temsilcilerine atıfta bulunarak verdiği bilgide, plana göre Avrupa Birliği’nin 18 Aralık Cuma günü, vizelerin iptal edilmesi ile ilgili tavsiyeleri içeren Ukrayna’nın Vize Liberalizasyonu Faaliyet Planı’nın yerine getirilmesinin durumuna ilişkin raporu yayınlaması gerekiyor. Bununla birlikte Avrupa Birliği’nin vizelerin iptal edilmesi için gereken gerçek yasama adımlarını, Kiev’in vize liberalizasyonuna yönelik geri kalan yükümlülüklerini yerine getirmesinden sonra atacağı belirtildi.
 
Söz konusu yükümlülükler arasında yasadışı olarak çıkarılan aktiflerin geri alınmasının yönetilmesiyle ilgilenecek ulusal bir ajansın kurulması ve yeni Yolsuzluk Karşıtı Savcılığı’nın bağımsızlığının güçlendirilmesi ile ilgili yasanın tamamlanması yer alıyor.
 
Brüksel’de 16 Aralık tarihinde Ukrayna-Avrupa Birliği zirvesi başladı. Görüşmede Ukrayna ve Avrupa Birliği arasında vize liberalizasyonu konusuna değinen Jean-Claude Juncker, her şeyin Ukrayna tarafından atılan adımların başarısına bağlı olduğunu kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.