SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ “SEA-BREEZE” TATBİKATLARI İLE İLGİLİ DEMEÇ YAYINLADI

Haber Giriş Tarihi: 08.06.2006 11:44
Haber Güncellenme Tarihi: 08.06.2006 11:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ “SEA-BREEZE” TATBİKATLARI İLE İLGİLİ DEMEÇ YAYINLADI
ABD Büyükelçiliğinde verilen bilgiye göre, şu an Ukrayna’da, Amerikan ve Ukraynalı kurmayların müşterek olarak geliştirdikleri planlar çerçevesindeki görevleri yerine getirmek amacı ile 200 kadar deniz piyadesi bulunmaktadır.
Bunların Ukrayna’ya gelme sebepleri, NATO üssünün inşası değil, Ukrayna’ya ait eğitim merkezinin modernleşmesidir.
Deniz piyadeleri, inşaat birliğini oluşturmakta ve Kefe (Feodosya) yakınlarında askeri eğitim merkezini modernleşmek için Ukrayna hükümeti tarafından davet edildiler.
Bütün modernleşecek bina ve objeler, Ukrayna escort bodrum egemenliğinde kalacaktır ve istenildiği gibi kullanılabilecektir.
NATO üssünün kurma planlarının mevcudiyeti hakkındaki söylentiler, gerçekdışıdır. Amerikan askeri inşaatçıları grubu, tatbikatlara katılmayacaktır ve “Sea-Breeze 2006”uluslararası tatbikatlara hazırlık yapmak için davet edildi. İşbu tatbikatlar başlamadan önce Ukrayna’yı terk edecektir.
ABD Hükümeti, inşaat birliğinin gelmesi, çalışması, yerleşimi vs ile ilgili tüm masrafları üstlenmiştir.
ABD Ticari Yük Gemisi “Advantage”, Kefe’ye (Feodosya) 27 Mayıs’ta geldi ve askeri eğitim merkezi modernleşmesindeki lazım olan inşaat malzeme ve araçları getirdi.
Amerikan mevzuatı uyarınca, ilgili konteynırlar üzerinde uyarı etiketleri var. İşbu konteynırlarda, akü, motor yağı, boya gibi, ihtisaslı muameleye tabi malzemeler istiflenmiştir.
Ayrıca birkaç tane boş konteynır getirilmiştir.
Bunun yanı sıra, “Sea-Breeze 2006” tatbikatlarında kullanılacak malzemeler getirilmiştir: tıbbi malzemeler, genelde askeri tatbikatlar sırasında kullanılan hafif silahlar.
Getirilen silahlar denetime tabi olacak ve güvenlik kuralları ve tatbikatlar çerçevesinde kullanılacaktır. Tatbikatlar sırasında Feodosya limanına askeri gemi gelmeyecektir.
“Sea-Breeze 2006” tatbikatların 18 Temmuz’da başlatılması planlanmaktadır. Söz konusu tatbikatlar NATO tarafından düzenlenmemektedir. Tatbikat düzenleyicileri, hem NATO üyelerini hem de NATO’nun “Barış İçin Ortaklık” programı katılımcılarını davet ettiler. Oniki ülkenin katılması planlanmaktadır: Azerbaycan, Ermenistan, Yunanistan, Gürcistan, Makedonya, Moldavya, Almanya, Romanya, ABD, Türkiye, Ukrayna ve Hırvatistan.
Danimarka, Rusya ve İspanya gözlemci gönderecekler. Tatbikat sırasında, faaliyetlerin büyük çoğunluğu denizde icra edilecektir. Karadaki faaliyetlerin bazıları Eski Kırım (Starıy Krım) askeri eğitim merkezinde yürülütecektir..
“Sea-Breeze” Askeri Tatbikatları Ukrayna’da 1997’den beri düzenlenmektedir, Ukrayna “Barış İçin Ortaklık” programının 1994’ten beri faali iştirakçisidir.
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.