SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD Büyükelçisi Tefft: Güney Osetya senaryosu Kırım’da tekrarlanmaz- TEKRAR

Haber Giriş Tarihi: 28.03.2010 00:37
Haber Güncellenme Tarihi: 28.03.2010 00:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD Büyükelçisi Tefft: Güney Osetya senaryosu Kırım’da tekrarlanmaz- TEKRAR
ABD’nin Kiev Büyükelçisi John Tefft, 11 Martta Kırım’a yaptığı ziyaret sırasında “Pervoya Krımskaya” gazetesine (1. Kırım Gazetesi) verdiği demeçte  Güney Osetya senaryosunun Kırım’da gerçekleştirilemeyeceğini kaydetti.

Gazetenin 19/25 Mart 2010 tarih ve 317 Nolu sayısında yayınlanan Tefft röportajında 8- 12 Ağustos 2008 tarihleri arasında Güney Osetya’da Gürcista ile Rusya arasında çıkan çatışmada ABD’nin Tiflis Büyükelçisi olarak görev yapan Tefft’in Güney Osetya senaryosunun Kırım’da tekrarlanmayacağını söylediği yazıldı. Tefft, Güney Osetya senaryosunun Kırım’da tekrarlanmaması için Kırım ve Ukrayna’nın neler yapması gerektiği ile ilgili soruya, “ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Şubat ayında Paris’te Avrupa Güvenliği konusunda konuşurken, o savaşın (Güney Osetya savaşı) gerçek trajedi olduğunu söyledi. Ben o trajediyi kendi gözlerimle gördüm. Umarım, burada (Kırım’da) böyle bir şey olmayacak. Umarım, Ukrayna hükümetiyle Ukrayna’nın Avrupa’daki dostları bu tür olayın burada engellenmesi için elinden gelenini yapacak. Biz ise ABD ile Kırım arasında olumlu ilişkilerin gelişmesinde konsantre olmak istiyoruz. Benim buraya gelmem bu isteğimizin göstergesidir” dedi.

Tefft, ABD yönetiminin yeni seçilen Rusya yanlısı Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ile işbirliğine devam edeceğini kaydetti. John Tefft, “7 Şubatta Ukrayna’da yapılan Cumhurbaşkanı seçimlerinden sonra ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Ukrayna halkını demokratik seçimlerden dolayı tebrik etti. Obama, Yanukoviç’e gönderdiği tebrik mesajında ABD ile Ukrayna arasındaki stratejik işbirliğinin demokrasinin geliştirilmesi, ülkelerin güvenliği ve bütünlüğünün korunması, hukukun üstünlüğünün tesis edilmesi, nükleer silahlarının yayılmasının engellenmesi, Ukrayna’nın ekonomik ve enerji alanlarında yapılan reformlarının desteklenmesi gibi temel prensipler üzerinde kurulu olduğunu bildirdi dedi.

Bunun yanı sıra Tefft, ABD’nin Ukrayna’da diplomatik misyonu açacağını belirtti.

Osman BayramaliyevQHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.