SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD’deki seçimlerde Rus gözlemciler yer almayacak

Rusyalı gözlemcilerin ABD’de düzenlenecek başkanlık seçimlerine katılmalarına izin verilmeyecek. Buna uymayan Ruslar cezalandırılacak.

Haber Giriş Tarihi: 20.10.2016 17:09
Haber Güncellenme Tarihi: 20.10.2016 17:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD’deki seçimlerde Rus gözlemciler yer almayacak

ABD’de kasım ayında düzenlenmesi planlanan seçimlerde Rus gözlemciler yer almayacak.
 
Rusya’nın İzvestiya gazetesinde yer alan bilgiye göre, ABD tarafı Rusya’dan ulusal heyeti davet etmedi. Bunun yerine ABD, Ruslara Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu’nun uluslararası heyetine katılmayı önerdi. Ancak Rusya Merkez Seçim Komisyonu, böyle bir formatı kabul edilmez olarak nitelendirdi.
 
İlgili inisiyatifte bulunan Rusya’nın Washington Büyükelçiliği, seçim bölgelerine kendi diplomatlarını gönderme teklifinde bulundu. Ama yapılan bir dizi görüşmelerden sonra ABD Dışişleri Bakanlığı teklifi reddetti.
 
Rus diplomatların seçim bölgelerinde gözlemci sıfatıyla bulunması ile ilgili talepleri, Oklahoma, Louisiana ve Texas olmak üzere ABD’nin 3 eyaletinin oldukça sert ifadelerle reddettiği belirtildi.
 
Diplomatlar çevresinden gazeteye konuşan bir yetkili, “Demokrasi ilkeleri ve uluslararası gözlem normlarını ihlal ederek Texas’ta seçim bölgesine gelecek gözlemcilerin cinai sorumluluğa tabi tutacakları tehdidinde bulunuldu" iddiasını öne sürdü.
 
7 Ekim’de ABD, Rusya’yı Demokrat Partinin seçim kampanyasına yönelik siber saldırı düzenlemekle resmen suçlamıştı. ABD İç Güvenlik Bakanlığı ve Ulusal İstihbarat Direktörlüğü yayınladıkları ortak bildiride, “Çeşitli girişimlerin (siber saldırı) boyutları ve ciddiyetini dikkate alarak, Rusya’nın üst düzey memurlarının bu tür eylemleri onaylayabileceğini düşünüyoruz” diye kaydetmişti.
 
Saldırıların 8 Kasım’da düzenlenmesinin planlanan seçimleri etkileme amacıyla yapıldığı tahmin ediliyor.
 
Öte yandan, ABD’nin ‘siber saldırı’ suçlamaları Moskova yönetimi tarafından reddedildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.